banner39

Bursa'da fetih kutlamaları

Bursa'da Osmanlı'nın kenti fethedişinin 686'ıncı yıldönümü kutlanıyor. Etkinlikler bir ay boyunca sürecek

Genel 06.04.2012, 15:33 06.04.2012, 15:33
Bursa'da fetih kutlamaları

Bursa'nın Osmanlı Devleti tarafından fethedilişinin 686. yıl dönümü şehirde coşkulu bir şekilde kutlanıyor. Kutlamalar yaklaşık bir ay sürecek.

Fetih kutlamaları Heykel'deki kamu kurum ve kuruluşlarının Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasıyla başladı. Ardından Bursa protokolü ve vatandaşlar Fetih kapısında düzenlenen kutlama programına katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Maşı okunmasının ardından Fetih Salası okundu. Vali Şahabettin Harput, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ümit Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve vatandaşların da katıldığı kutlama programı renkli görüntülere sahne oldu. Kutlamalara yavru vatan KKTC'den gelen halk oyunları ekibi de renk kattı.

Konuşmaların ardından Osmanlı ile bütünleşen mehter takımı gösteri sundu. Büyük beğeni toplayan gösteride özellikle Fetih marşı yoğun alkış aldı. 7'den 70'e çok sayıda vatandaşın takip ettiği törende mehter takımının mini konseri fetih coşkusunu günümüze yansıttı.

Bursa'nın fethinin kutlamaları çerçevesinde Fetih Kapısı'nda düzenlenen törenler renkli görüntülere sahne oldu. Şenlik devam ederken Şimşek adındaki rahvan atı ile alana giren bir binici büyük alkış aldı. Kısa bir gösteri de sunan binici alkışlar arasında Tophane'ye kadar kortej önünde geldi. Zaman zaman atını şaha kaldıran binici kutlamalara renk kattı. Ardından sahne alan Bursa kılıç kalkan ekibi de nefes kesen bir gösteri sundu. Zaman zaman heyecanlı anların yaşandığı gösteride ekip uzun süre alkışlandı.

Kılıç kalkan ekibinin gösterisi sırasında yaşlı bir vatandaşın kılıç kalkan oyuncularının gösterilerinden etkilenerek araya girmeye çalışması gülüşmelere neden oldu. Gösteri alanına giren görevliler yaşlı vatandaşı tören alanından uzaklaştırdı.

Kutlama programında Fetih Salası da okundu. Bir grup temsili yeniçeri ise Fetih Kapısı'ndaki surlara çıktı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından bir öğrenci Bursa'nın fethi için yazdığı şiiri seslendirdi.

Fetih Kapısı'ndaki kutlama programının ardından Bursa protokolü ile rahvan atlar ve mehter eşliğinde Bursa sokaklarında Tophane'ye kadar fetih yürüyüşü gerçekleştirildi. Tophane'ye gelen Vali Şahabettin Harput, Tuğgeneral Yılmaz ve Başkan Altepe, Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerini ziyaret etti. Türbede Fatiha okuyan protokol üyeleri ardından Osmangazi Belediyesi tarafından Tophane'de düzenlenen programa katıldı.

"ECDADIN İZLERİNİ AYAĞA KALDIRIYORUZ"

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa'nın fethini coşkulu bir şekilde kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Dündar, "Fetih ruhu tekrar günümüze taşınıyor. Bu değerlerimize sahip çıkmalıyız. Bu düşünceyle toplumun tüm kesimlerini kucaklayan ve hitap eden bu fetih coşkusunu bir ay boyunca yaşayacağız." dedi. Bursa'nın bir vakıf şehri olduğunu söyleyen Başkan Dündar, bu coşkulu kutlamaları her sene geleneksel olarak düzenlediklerini ifade etti.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de, şehrin yöneticileri olarak tarihi değerleri korumakla görevli olduklarına işaret etti. Başkan Altepe, "Ecdadın izlerini ayağa kaldırıyoruz. Ecdadımızın bu güzelliklerini dünyaya tanıtıyoruz. Bu anma törenleri bir-iki saate sığmaz. Onları her alanda dünyaya tanıtmalıyız. Yapılan sempozyum ve törenlerle şahsiyetlerin tecrübeleri anlatılıyor. Gerçekleştirilen fetih yürüyüşü ile Bursa bunu bağrında yaşıyor." şeklinde konuştu.

Milletleri ekonomi ve sanayilerinin değil, kültür ve tarihlerinin yaşattığına dikkat çeken Vali Şahabettin Harput ise şunları söyledi: "Sağlam kültür ve tarihler milletleri yaşatır. Kendi kimliğine ve kendi tarihine sahip çıkan milletler sonsuza kadar yaşayacak. Bir milletin ne kadar köklü bir geçmişi varsa o kadar güçlü bir geleceği var demektir. Büyük fethin bütün heyecanını yaşıyoruz. Osmanlı kendi değerlerini ve adaleti, kardeşliği, hoşgörüyü 3 kıtada yaydı. Biz de bugün onun emanetini dünyaya yaymalıyız."

Konuşmaların ardından protokol üyeleri Yörük çadırını ziyaret ederek, sunulan ikramı tattı. Program, halk oyunları ekiplerinin gösterileri ile devam etti.

 

Kaynak:Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
16
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?