banner39

Bütçede memur zammı alarmı!

Memur zammı ödenmeden personel giderlerinde yüzde 16 artış olması Maliye'yi hareketlendirdi. Önlemler üzerinde çalışılıyor.

Genel 18.06.2012, 11:59 18.06.2012, 13:29
Bütçede memur zammı alarmı!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yılın başından itibaren memur maaşlarının yer aldığı personel ödeneği artış trendinde. 2012’nin ilk 6 ayında henüz memur zamlarının yansıtılmamış olmasına rağmen artış yüzde 16’ya ulaştı. Haziranda hem memur hem de emeklilerin maaş farkları yeni yük oluşturacak. Bütçe ile ilgili son durumun haziranın sonunda gözden geçirilmesi bekleniyor. Bütçede önlem alınmasına ihtiyaç olup olmadığı memur farklarının ödenmesinin ardından ele alınacak. 

Mayıs ayı bütçe sonuçları cuma günü açıklandı. Mayısta memur, işçi ve geçici işçilerin maaşlarının ödendiği personel kalemindeki artış yüzde 16,5 oldu. Geçen yıl 5.9 milyar lira olan personel harcamaları bu yılın mayıs ayında 6.9 milyar liraya çıktı Geçen yıl bütçede öngörülen ödeneğin yüzde 8,1’i kullanılmışken, bu yıl oran 8,4’e çıktı.

5 aylık bütçe gerçekleşmelerine bakıldığında ise personel harcamaları yüzde 15,5 arttı. Geçen yıl ilk beş ayda 30.7 milyar liralık harcama yapılmışken, bu yıl beş aylık dönemde 35.5 milyar liraya ulaştı. İlk beş ayda toplam ödeneğin yüzde 43,4’ü harcandı. Geçen yıl ise oran 42,1’di. Harcamalardaki artışın daha yeni zamlar verilmemesine rağmen bu düzeyde olması dikkat çekiyor. Haziran içinde yeni zamlara ilişkin farklar, gecikme faiziyle verilecek. Bu bütçe üzerine yeni bir yük oluşturacak. Temmuzda ise ikinci altı ay zamları eklenecek.

Öte yandan yine sosyal güvenlik harcamaları da dikkatle takip ediliyor. Yıl sonunda harcamaların bütçede tahmin edilen miktarın üzerinde gerçekleşeceğine yönelik tahminler yapılmaya başlandı. Sapmanın en az ihtimalle 5 milyar lira olacağı belirtiliyor. İşverene yapılan 5 puanlık sigorta prim indiriminin de bütçede önemli bir yük oluşturduğu ifade ediliyor. Geçen yıl bu kalemden 4.7 milyar liralık harcama yapılmıştı. Bu yıl ilk beş ayda 2.2 milyar lira harcama yapıldı. Yıllık ödeneği 5.4 milyar lira.

Yedek ödenek devrede

Radikal'in haberine göre, yetkililer, haziranda memurlara yapılacak ödemenin ardından bütçedeki genel tablonun değerlendirileceğini ifade etti. 2012’de yedek ödeneğe 4.8 milyar lira konuldu. Bunun içinden 3.2 milyar lirası personel giderlerini karşılama ödeneği. Bu ödenek geçen yıl sadece 587 milyon liraydı. Personeldeki artış trendi devam ederse bütçede ne tür tedbir alınacağı ve ne zaman devreye gireceği çalışması yapılacak.

BAKAN ŞİMŞEK 2013 İÇİN BÜTÇE ÇAĞRISI YAPTI

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, orta vadeli program ve orta vadeli mali planın, idarelerin ihtiyaçları dikkate alınarak hazırlanması için 2013-2015 dönemi bütçe hazırlık çalışmalarının başlaması çağrısı yaptı.

Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?