banner15

Bütün askerlik şubeleri kapatılabilir

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Türkiye'deki bütün askerlik şubeleri kapatılabilir. Hizmet aksamaz" dedi.

Bütün askerlik şubeleri kapatılabilir

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, "Türkiye'deki bütün askerlik şubeleri kapatılabilir. Hizmet aksamaz" dedi.

Sivas'tan karayoluyla Erzincan'a gelen Yılmaz, Erzincan Valiliği'ni ziyareti sırasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 2011 yılından itibaren 150 askerlik şubesini kapattıklarını belirterek, "Çok daha net söyleyeyim, şu anda Türkiye'deki bütün askerlik şubeleri kapatılabilir. Hizmet aksamaz. Niye aksamaz? E-Devlet üzerinden bir şifre alınması kaydıyla bu Ağustos celbinde de başlattık, internete girersiniz, hangi askerlik şubesine sevkinizin yapıldığını öğrenirsiniz" diye konuştu.

Yılmaz, şöyle devam etti:

"Ondan sonra o sevk için size bir yolluk ücreti ödenir, o yolluk ücretinizin de hangi PTT şubesi ya da banka şubesine yattığını da öğrenirsiniz. Ömrünüzde bir sefer bile askerlik şubesine gitmeden askerlik hizmetini tamamlarsınız. Dolayısıyla diyoruz ki vatandaş devletin memuruyla muhatap olmasın. Vatandaş gelip de askerlik şubesinde beklemesin."

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, "Mevcut Amerikan yönetiminin Ortadoğu'da barış istediğine biz de inanıyoruz ancak istemek yetmiyor. Sonuçta elini uzatması gereken İsrail. İsrail'i elini uzatmaya zorlamak lazım" dedi.

Yılmaz, Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir'i makamında ziyaret etti. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yılmaz, bir gazetecinin "ABD'nin İsrail'e Gazze saldırıları boyunca bir milyar 225 milyon dolarlık silah satmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" yönündeki sorusu üzerine Bakan Yılmaz, "İsrail, 1948'de kurulmuş bir devlet. 1948'den önce İsrail diye bir devlet yok. Bir şekilde Osmanlı ülkesi, İngilizler tarafından işgal edilmiş, 1948'e kadar İngilizler'de kalmış. İngilizler çekildikten sonra da orada bir Yahudi devleti kurulmuş. Yahudi devleti Batı'nın da desteğiyle kuruldu" diye konuştu.

Yılmaz, şunları söyledi:

"Niye Batı'nın desteğiyle kuruldu? 2. Dünya Savaşı sürecinde bunlar, Yahudi toplumuna bir soykırım uyguladı. Bu soykırımı uygulayarak da o ulusu mağdur hale getirdiler, mazlum hale getirdiler. Dolayısıyla mağdur olmuş bir millete kendi kusurlarını örtmek için bir toprak hediye etmek istediler. İslam coğrafyasından Filistin topraklarını İsrail'e vererek bir devlet kurdular. Kendilerinin soykırım yaptıkları suçtu, ikinci suçları, hataları da boş topraklar değildi, yaşayan insanları silah zoruyla, terörle, tehditle bir devleti kurdular."

İSRAİL'E HİÇ KİMSE SESİNİ ÇIKARMIYOR

İsrail'e dünyada kötü söz söyleyebilen kimsenin olmadığını belirten Yılmaz, "İsrail, ne yaparsa yapsın hiç kimse sesini çıkarmıyor. Bundan sonra bu olay tamamıyla İsrail'in insafına bırakılmıştır. Batı'nın yapabileceği hiçbir şey yoktur. Mevcut Amerikan yönetiminin Ortadoğu'da barış istediğine biz de inanıyoruz ancak istemek yetmiyor. Sonuçta elini uzatması gereken İsrail. İsrail'i elini uzatmaya zorlamak lazım" diye konuştu.

Yılmaz, İslam coğrafyasında Gazze konusunda başı dik, alnı açık, her gördüğünü söyleyen tek ülkenin Türkiye olduğunu, bunun da böyle devam edeceğini söyledi.

Gazze'de şimdiye kadar bini aşkın insanın öldüğünü anımsatan Yılmaz, İsrail'in kaybının ise 50-100 civarında olduğunu belirterek, İsrail'in kayıpları arttıkça ateşkesi kendisinin isteyeceğini, o zaman barış olacağını dile getirdi.

Yılmaz, "Birinci husus, demek ki sabırla mücadeleye devam. İkinci husus, İsrail'in içindeki ehli insaf sahibi insanların bu yapılanın doğru olmadığını, ulusal toplum nezdinde itibar kaybına uğradıklarını... Bakın Güney Amerika'daki 2 devlet büyükelçiliklerini çekti. Nihai umut, uluslararası baskının artması. Batı'dan böyle bir baskı gelebilmesi mümkün değil. O halde Latin Amerika gibi Batı'dan biraz daha farklı bakış açısına sahip olan ülkeler, bir de İsrail'in içindeki ehli insaf sahibi Yahudilerdir, bunlardan da insaf sahibi olanları vardır. Kendi yöneticilerine seslerini gür çıkarırlarsa, kendi yöneticilerine bu yapılanların doğru olmadığını söylerlerse Ortadoğu'da bir ateşkes, kalıcı ateşkes, sürdürülebilir bir ateşkes sağlanır diye düşünüyoruz. Allah, Filistinlilerin yardımcısı olsun" diye konuştu.

Güçle, kuvvetle kimsenin varlığını sürdüremeyeceğini belirten Yılmaz, "Ormanların kralı aslandır, gücüyle herkesi sindirir. Aslanlar, şimdi koruma altında. Tek başına güç sahibi olmak neslin devamına, büyümesine yetmiyor. İlahi düzen kurulmuştur. Haktan, hukuktan, adaletten ayrılmamak lazım. Dolayısıyla da küfürle devlet olur ama zulümle devlet olmaz. İsrail'in bu gidişinin bir gideceği nokta yoktur. Şu anda batılı ülkeler, her yaptığı şeye seslerini çıkartmayarak İsrail'e iyilik de yapmıyorlar, kötülük yapıyorlar. Dolayısıyla iki kötülükten bir iyilik çıkmaz. Allah Filistinli kardeşlerimizin yardımcısı olsun ama gelecek sabredenlerindir. Kim sabrederse zafer onundur. Zafer nedir? Zafer de barıştır. En büyük zafer barıştır" ifadesini kullandı.

Vali Akdemir, Bakan Yılmaz'a ziyaretin anısına bakır şekerlik hediye etti. Yılmaz da Akdemir'e porselen tabak verdi.

Yılmaz'a, ziyareti sırasında AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle ve Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy eşlik etti.

Yılmaz, daha sonra Erzincan Belediyesi'ne geçerek Başsoy'dan belediye çalışmaları hakkında bilgi aldı. Başsoy, Yılmaz'a bakır işlemeli tepsi armağan etti.

Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Burhan Çakır'ı da ziyaret etti.

Çakır, Yılmaz'a bakır tepsi hediye etti.

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2014, 07:05
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48