banner39

Bütün dünyaya vizeler kalkıyor

Türkiye, tüm ülke vatandaşlarına vizeyi belli şartlarda kaldıran yeni bir uygulamaya geçiyor.

Genel 22.06.2012, 02:12 22.06.2012, 02:12
Bütün dünyaya vizeler kalkıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye, tüm ülke vatandaşlarına vizeyi belli şartlarda kaldıran yeni bir uygulamaya geçiyor. Vize almadan Türkiye’ye gelen yabancılar, süresi içinde Türkiye'den ayrılacaklarını belgelemeleri halinde, sınır kapılarında vize alabilecek.

Gazeteport'un hberine göre deniz limanlarına gelip, 72 saati geçmemek kaydıyla liman şehrini veya civar illeri turizm amaçlı gezecek yabancılardan da vize istenmeyecek.

TBMM İçişleri Komisyonunda benimsenen ‘’Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu Tasarısı’’ ile yeni düzenlemeler getiriliyor. Türkiye’nin vize uyguladığı ülke vatandaşları, ülkemize gelmek istediklerinde ilke olarak vize alacaklar ancak bu düzenleme esnek bir uygulamaya dönüşecek. En çok 3 ay sonra çıkış yapacağını belgeleyenlere sınırda vize verilecek. Ülke menfaatleri göz önünde bulundurularak vize verilmesinde yarar görülen yabancılara da, Büyükelçiliklerce vize verilebilecek.

Kamu düzeni, kamu güvenliği ya da kamu sağlığı açısından Türkiye'ye girmesinde sakınca görülen yabancıların ülkeye girişi ise yasaklanacak. Türkiye'ye giriş yasağının süresi en fazla 5 yıl olacak. Türkiye'nin taraf olduğu anlaşmalar uyarınca sanık  ya da hükümlü bulunanlar da vize alamayacak.

Türkiye'ye yasa dışı giren veya Türkiye'yi yasa dışı terk eden, buna teşebbüs eden yabancılar hakkında 2 bin, yasaklanmasına rağmen Türkiye'ye girenler, kendilerine tanınan süre içinde ülkeden ayrılmayanlar ve, işlemler sırasında kaçanlar hakkında bin lira ceza uygulanacak.

Yorumlar (0)
26
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?