banner39

Cafcaf'tan siyasi partiler analizi

Sayıları 60'ı geçen Türkiye'deki siyasi partileri Cafcaf Mizah Dergisi kendi üslubuyla analiz etti

Genel 24.03.2012, 09:50 24.03.2012, 09:54
Cafcaf'tan siyasi partiler analizi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cafcaf Mizah Dergisi Türkiye'de sayıları her geçen artan siyasi partileri farklı bir açıdan analiz etti.

İşte Cafcaf'ın gözünden Türkiye'deki siyasi partileri:

Adalet ve Kalkınma Partisi. Bu parti ambleminden de anlaşılacağı üzere; ampül’ü parlamış bir parti. Yani sürekli yeni bir fikri olan parti. Parti yönetiminin ve parti başkanının aklında sürekli “çılanks” diye bir efekt beliriyor ve bir ampül parlıyor. TV’lerdeki açık oturumlarda muhalif olan partiler bu sebepten dolayı bu partinin mensuplarına tabiri caizse “laf sokamıyorlar”. Çünkü mutlaka karşılık olarak verecek bir cevapları var. Parti, tüm cevapları adaletli bir şekilde “çılanks”layıp öyle kalkındırıyor. Yani cevaplar “dik” şekilde, yatay ve yayvan değiller.

 

Alternatif Parti. Ambleminden anlaşılacağı üzere Türkiye’nin kuzeyinden doğacak bir güneşe inananların partisi. İlahi bir din değil ama siyasi bir görüş dini pek ala olabilir. Siyasi görüşü din olarak benimsemek sonuçta CHP’nin tekelinde değil. Alternatif Parti daha çok seçim evresinde ve/veya seçimden sonra “parti değiştirmek isteyen Milletvekilleri” için kurulmuş bir çeşit sığınma çatısı.

 

Barış ve Demokrasi Partisi. Türkiye’de çocukların Amerikan filmlerinde gördükleri ağaç evlere özenmeleri ama memlekette bilhassa apartmanlaşma nedeniyle müstakil ev ve müstakil bahçe sıkınıtısının olduğuna barışçıl bir şekilde dikkat çekecek ve her evin önüne bir sedir ağacı dikecek partidir. Antalya’da havuzlardan uzak bir yerde bulunan ve 2010 yaşında olan sedir ağacını amblemlerine taşıyan bu parti dağ, bayır, ova, çayır sevgisini tüm ülkeye aşılamanın peşinde.

 

Cumhuriyet Halk Partisi. Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olan bu parti daha çok İsmet İnönü ve Önder Sav’ın sahip olduğu parti olarak bilinir. Atatürk İlke ve İnkılapları başlığı altında bulunan maddelerin hemen her geçen yıl biraz daha yorumlandığı bir partidir. CHP, 1938′den bu yana ‘Natioalsozialistische Deutsche Arbeitspartei’ gibi çalıştığı halde Sosyalist Enternasyonal’e üye olabilmiş ve bir kaç kere de bu sebepten dolayı üyeliği fesh edilmek istenmiştir.

Kurum olarak veya sıkı taraftarlarıyla: Çarşaf yırtmaca, çarşaf giymece, başörtüsünü kafadan çekmece, başörtüsü problemini başörtüsünü kafadan çözerek çözmece, rahibelere hakaret etmece, Hepimiz Hırant Dink’iz, Hepiniz Ermenisiniz hepiniz O. çocuğusunuz, Transseksüel adaya fahişe sokağı seçim vaadi, dizi filmindeki fahişe rolü ismine karşı ise dava açma vs. gibi konulardaki hassasiyetiyle hiçbir dini, ırkı, mesleği cumhur halinde kabul etmeyeceğini, sabah ayrı akşam ayrı değerlendireceğini çok defa kanıtlamış yanar döner çok fonksyonlu interaktif bir partidir.

DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?