banner39

Camiler bayramda kadınları bekliyor

İstanbul Müftüsü Yaran, camilerin bayramda kadınları kabul etmek için hazırlandıklarını söyledi

Genel 29.07.2012, 17:45 29.07.2012, 17:50
Camiler bayramda kadınları bekliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran Hz. Muhammed döneminde kadınların bayram namazına iştirak ederek, bayram coşkusuna ortak olduklarını söylüyor.

Yeni Şafak Gazetesi'nden Emeti Saruhan'ın sorularını yanıtlayan Yaran şu açıklamalarda bulundu:

KADINLAR BAYRAMI PAYLAŞMAYA GELSİN

Kadınlara camilerde daha fazla yer ayırma konusunda çalışmalarınız var. Ramazan itibariyle bu çalışmalar ne durumda?

"Kadınlar açısından camiler bir ihtiyaç. Kadınların namaz kıldığı yerler ana mekanı görmüyor. Ana mekanı görmek önemli. Onun için tedbir almalarını istiyorum. Onlara da soruyorum 'Siz dört duvar arasında mı namaz kılmak istersiniz, yoksa caminin kubbesini, içini görerek mi kılmak istersiniz? Ya da namazdan önce ve sonra şöyle bir baktığınızda huzur buluyor musunuz?' Bu imkanı kadınlardan esirgemeyelim.

Peygamber Efendimiz zamanında kadınlar camiye geliyordu. Özellikle bayram namazına gelmelerini istiyordu. Bayram namazını da camide değil, musalla denilen cami dışında bir mekanda kıldırıyordu. Oraya namaz kılma durumunda olmayan kadınların bile gelmesini istiyordu. O heyecana hepsi iştirak ediyordu. Bu sene her ilçemizde, isteyen kadınların bayram namazı kılabilmeleri için hazır olmalarını ilçe müftülerimizden istiyoruz. Onlar da bu hususta heyecanlılar. Sitemizde hangi camiler olduğunu bildireceğiz.

HER İLÇEDE 3-5 CAMİDE İLAN ETTİK

Neden bütün camiler değil?

Bu sayıyı çok fazla tutmak istemiyoruz. Bütün camilere kadınlar gelsin dediğimiz zaman birinde 3 kişi, birinde 5 kişi. O gelen de huzurlu olmak istiyor, ayırdığınız yer dolmadığı zaman erkekler de yer bulamadığı zaman tenkitler oluyor. Onun için 'Her ilçede 3-5 camide ilan edelim. İsteyen gelsin. Bir yerden başlayalım' dedik.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?