Camilerde ve televizyonlarda Ramazan

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte camilerde ve televizyonlarda Ramazan'a özel programlar, etkinlikler hazırlandı.

Camilerde ve televizyonlarda Ramazan

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

On bir ayın sultanı Ramazan'ın gelmesiyle birlikte çeşitli programlar ve etkinlikler de başlamış oldu. İl ve ilçelerdeki çeşitli alanların dışında camilerde ve televizyonlarda da Ramazan'a özel pogramlar düzenleniyor. Televizyon kanalları bir ay boyunca sahur ve iftar vakitlerinde sohbetlerden röportajlara, Kur'an-ı Kerim tilavetinden ilahilere, dinî mekânları ziyaretten yemek tariflerini içeren programlarla çıkacaklar seyirci karşısına. Özellikle İstanbul'daki camilerde de Ramazan'a özel programlar düzenleniyor.

CAMİLERDE RAMAZAN'A ÖZEL PROGRAMLAR

İstabul Müftülüğü'nden önceki gün yapılan açıklamada birçok camide etkinlik düzenlendiği belirtildi. Buna göre;

VAAZ VE İRŞAD

Ramazan boyunca İstanbulgenelindeki 3 bin 45 caminin tamamına yakınında görevliler vaaz verecek. Kadınlara ve erkeklere yönelik özel irşat programları hazırlanmış, müftülüklerde fetva görevlilerinin sayısı artırılmıştır. Tarihi camiler ile diğer merkezi camiler için özel vaaz programları hazırlanmıştır. Bu programlarda, kendi görevlilerimiz yanında İlahiyat Fakültelerinin değerli hocaları ve İmam-Hatip Lisesi öğretmenlerinden de yararlanılacaktır. Her ilçede, merkezi bir veya birkaç camide, kadınlara ve erkeklere yönelik olarak, haftada en az bir kez vaaz, Kuran tilaveti, ilahi ve duadan oluşan özel irşat programları uygulanacak. İhtiyaç halinde, Ramazan çadırlarında ilçe müftülükleri ve diğer görevliler dini konuşma ve benzeri program yapacaklar. Köyü olan ilçelerde köylere yönelik olarak erkek ve bayan ekiplerin katılacağı vaaz-irşat programları hazırlanmıştır. Hastane, huzurevi, cezaevi, gençlik merkezleri gibi yerler ziyaret edilerek, uygun yerlerde dini programlar yapılacaktır.

HATİM VE MUKABELE

Bin 682 camimizde 2 bin 306 mukabele okunacak. İstanbul Müftülüğünün organizesiyle, Fatih Camisi, Bağcılar Merkez Camisi, Bahçelievler Ulu Cami, Maltepe Merkez Camisi ve Ümraniye Medine Camisi'nde İstanbul'un önde gelen hafızları tarafından öğle namazlarından sonra mukabele okunacak, namazdan önce ise o gün okunacak cüzün özet tefsiri yapılacak. Aynı program, Fatih Bali Paşa Camisi'nde her gün saat 10.00'da kadın görevliler tarafından kadın cemaate sunulacak. Yatılı Kuran kursu ve İmam-Hatip Lisesi kız ve erkek öğrencilerine, camilerde veya kadınlara yönelik olarak Kuran kurslarında ezberden veya yüzüne mukabeleler okutulacak. İstanbul genelinde camilerde ve evlerde okunacak bütün hatimler için en geç 2 Eylül Perşembe günü cami görevlileri vasıtasıyla Müftülüğümüze bildirilmesi halinde, Sultanahmet Camisi'ndeKadir Gecesiprogramında ortak hatim duası yapılacaktır. Geçen yıl iletilen 80 bin hatim sayısının, bu yıl 100 bini aşmasını bekliyoruz.

TERAVİH NAMAZI

İstanbul'da 34 ilçede 77 camide 146 görevli tarafından teravih namazları hatimle kıldırılacak. Fatih Şehzade Camisi ve Ümraniye Sondurak Camisi'nde hatimle teravih namazını her gün iki kişi olmak üzere İstanbul'un en seçkin 28 hafızı kıldıracak. Teravih namazlarında, kadın cemaat için uygun mekanlar hazırlandı.

İFTAR PROGRAMLARI

İstanbul genelinde 94 camide her akşam iftar yemeği verilecek. 17 ilçe müftülüğünce 83 iftar programı düzenlemiştir. 30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle Ramazanın 20. günü Sultanahmet Camisi'nde öğle namazından sonra İstiklal Harbi şehitlerimizin ruhları için mevlit okunacak.

36 ilçede 131 cami itikaf için hazırlanmıştır. 29 ilçede 113 cami, Kadir Gecesi sabaha kadar açık bulundurulacak. İstanbul'da Ramazan ayında toplam 38 mahya asılacak. 18 ilçede 66 camide Kuran ziyafeti düzenlenecek. Sultanahmet Camisi'nde 5 Eylül Pazar günü öğle namazından önce başlayıp gece geç saatlere kadar sürecek Kadir Gecesi Özel Programı hazırlandı. İlçe müftülükleri,Diyanet Vakfı Şubesi imkanlarıyla dar gelirli ailelere gıda yardımı yapacak.

TELEVİZYONLARDA RAMAZAN PROGRAMLARI

Ramazan boyunca televizyon kanalları da özel programlar düzenliyor. Kanal 7'de 16.45'te ekrana gelen 'Şehir ve Ramazan', Ramazan ayında evleri dolaşarak yardıma koşan bir başka program. Mustafa Karataş ile İftar Saati, aynı kanalda 17.00'de ekrana gelecek. Sahur Vakti'ni sunacak olan Ömer Döngeloğlu, 04.30'da da 'Önden Gidenler'de Hz. Muhammed'in (sas) hayatından kesitleri olayların yaşandığı mekanlardan çekimlerle anlatacak.

İftar, Sahur ve Ramazan’a özel programlarıyla ve yepyeni dizileriyle Ramazan ayının coşkusu Kanal 7 ekranlarında izleyicilerle birlikte olacak. Ramazan’ın manevi atmosferine uygun üç yeni dizi “Hz. Hüseyin’in Elçisi”, “Hz. İsa” ve “Hz. Meryem” Ramazan’da Kanal 7 ekranlarında izleyicilerle buluşacak.

TRT 1 2010 Ramazan Proğramları arasında yer alan Sahur Bereketi hergün 02:55'te ekranlara gelecek. Sunuculuğunu yazar Fatih Çıtlak’ın yaptığı program İstanbul Sultanahmet Meydanı’ndan canlı yayınla ekrana gelecek…… TRT'de 04:30 - 05:30 arasında Mukabele adlı programı yayınlarken Ramazan Ayı Boyunca Hergün 05,30'da eski ramzanların yad edieceği Hasbihal programına yer verecek. 05.35 ,06:08 satleri arasında hergün ekrana gelecek ‘Ramazan Güzeldir’, ramazan ayında çevremizde gördüğümüz herkesin hikâyesini içinde barındırıyor. TRT'nin klasikleşen iftar programı bu yıl “ONBİR AYIN SULTANI” adıyla yayınlanacak. Sunuculuğunu Serdar Tuncer’in yapacağı ve canlı olarak Topkapı Sarayı’ndan yayınlanacak olan programda; konuklar, “Sufi Klipler, Sadece 5 Dakika, Esma-ül Hüsna, Ayet Klipleri, Kısaca Ramazan” bölümleri ve İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’nun müzikleri yer alacak…

Samanyolu televizyonunda Murat Yeni'nin sunacağı 'İftar Zamanı', Mekke-Medine, Urfa ve İstanbul Eyüpsultan'da gerçekleştirilecek yayınlarla izleyicileri manevi bir yolculuğa çıkaracak. 16.45'te başlayacak programa Faruk Beşer yorumları, Ayhan Tekineş sohbetleri ile katılacak. Programın ilk misafiri Hakan Şükür ve eşi. 02.15'teki 'Gecenin Bereketi'ni ilahiyatçı Yener Öztürk sunacak. Oktay Usta ise 14.45'ten itibaren Yeşil Elma mutfağında Ramazan'a has lezzetlerden örnekler verecek.

Star TV'de Dr. Ender Saraç, 14.30'da başlayacak "Ender Saraç'la Ramazan"da Ramazan ve sağlık ile ilgili bilgi verirken, Doç. Dr. Nihat Hatipoğlu iftar ve sahur programları ile Ramazan ayıyla ilgili bilinmeyenleri cevaplayacak. İftarda canlı telefon bağlantıları, türbe ve ev ziyaretleri, sahurda ise Peygamberimiz'in (sas) hayatından kesitler, Mekke ve Medine'den görüntüler Hatipoğlu'nun sohbetine eşlik edecek.

TRT 1, saat 11.55'te 'Ramazan Güzeldir' ile orta hâlli bir İstanbul mahallesine misafir olacak. Pide kuyruğundaki bekleyiş, sahurda sofraya oturuş, uykuyu yenip takip edilen mukabeleler taşınacak ekrana. Onbir Ayın Sultanı ise 18.00'de başlıyor.

Samanyolu Haber'de 20.30-21.30 arasında Özgür Özgülgün ve Deniz Şafak'ın sunumuyla Sultanahmet'ten yayınlanacak 'Şehr-i Ramazan'ın ilk konuğu Cemalnur Sargut.

Hilal bir ay boyunca yayın akışını Ramazan'a göre ayarlayacak. Upin ve İpin çizgi filmleri çocuklara Ramazan ayını tanıtacak. Öğle kuşağında Bir Başka Ramazan'da konuklar Ramazan hatıralarını anlatacak. 18.15'ten itibaren Esenler Kültür Merkezi'nden ekrana gelecek 'İftar Saati'nde Kur'an'ın indirilişinin 1400. yılı münasebetiyle ilahiyatçı uzmanlar katılacak. Aynı mekana saat 21.00'de farklı konuşmacı ve sanatçılar konuk olacak. 03.15'te yayınlanacak 'Sahurdan Sehere'de özellikle sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları anlatılacak.

Dost TV'nin iftar programı 'Bab-ı Reyyan', her gün farklı konuklarıyla Ankara Kocatepe Camii'nden canlı yayınla ekrana gelecek. Kanalda Hatm-i Şerif, Hayatü's Sahabe, Şifa-i Şerif, Riyazü's Salihîn, Ruhü'l Beyan, Çocuk ve Biz gibi programlar gün boyunca izleyici karşısında olmaya devam edecek.

TVNET'te Yavuz Bahadıroğlu'nun sunduğu 'Muhabbet Kapısı' 18.00'de, Ümit Sönmez'in sunduğu Kubbealtı 02.30'da ekranda. Programın ilk konukları Mehmet Paksu ve Müfit Yüksel.

atv'de 14.15'te 'İftar Sofrası' var. 02.40'taki "Mekke ve Medine'de Sahur" programında 40 ayrı mekanda yapılan özel çekimler asr-ı saadetten hikâyeleriyle ekrana gelecek.

24'te saat 20.05'te ekrana gelecek 'İftara Davet'te İstanbul'un farklı mekanlarından manevi hava evlere taşınacak.

Kanal A'da Mustafa Demirci'nin sunduğu 'İftar Sevinciher akşam saat 18.00'den iftar vaktine kadar canlı olarak yayınlanacak. Gaffur Uzuner'in meydanlardan sokak röportajlarıyla katılacağı programın 'Şefkat Yolu' bölümünde ihtiyaç sahiplerine de yardım eli uzatılıyor.

tv8'de 'Erkan Tan ile Ramazan', Ankara'da Mehmet Akif'in İstiklal Marşı'nı yazdığı Tacettin Camii'nin bahçesinden, Altındağ Hamamönü'nden iftar vaktinde, tekrarı ile de sahur vaktinde ekranda olacak.

Kanaltürk'te Mustafa Efe'nin sunduğu 'Sahurname' her gün 03.15'te ekrana gelecek.

Cine5'te Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu, Ramazan boyunca 'İftar Sevinci' ve 'Sahura Doğru' programlarında olacak. Nazlı Ilıcak'la başlayan ünlü konukların ağzından 'Kâbe Hatıraları' hafta içi her gün 23.00'te yayınlanacak. 'İftar Sofrası'nı ise 17.15'te Şevval Sam sunacak.

SKYTURK'ün iftar saatinde canlı yayınlanacak programda 30 gün boyunca 30 ilden canlı yayın yapılacak, belediye başkanları ve illerin milletvekilleri programa konuk alınacak.
 

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2010, 14:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER