banner39

Camilerimizi çocuklarımızla kucaklaştıralım

Ahmet Hamdi Akseki Cami'nin açılışına katılan Başbakan Erdoğan, "Çocuklarımızı camilerle ne kadar kucaklaştırırsak, gelecek nesiller o kadar farklı olacaktır" dedi.

Genel 19.04.2013, 19:42 19.04.2013, 19:49
Camilerimizi çocuklarımızla kucaklaştıralım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, açılışına katıldığı Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nin hayırlı olmasını diledi ve eski Diyanet İşleri Başkanlarından Akseki'yi rahmetle andı.

Erdoğan, "Onlarla ruh kökümüzde farklı bir dünyayı oluşturduk. Adeta gönül dünyamızın tohumlamalarını onunla yaptık, onlarla yaptık. Şimdi de Ahmet Hamdi Akseki Camisi adı başkentimizde anılacak" dedi.

Başbakan Erdoğan, Akseki'nin ismin camiye verilmesine öncülük eden Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve heyetine teşekkür etti.

ANKARA'DA BÜYÜK BİR İHTİYACI KARŞILADI

Caminin Ankara'da büyük bir ihtiyacı karşılayacağını ifade eden Erdoğan, "Şehrimizin nüfusu hızla artarken özellikle iş yerlerinin, kamu binalarının sayısı çoğalırken bu bölgede bir caminin bulunmaması büyük bir eksiklikti, büyük bir ihtiyaçtı. Ayrıca yeni inşa edilen bu camimiz Kocatepe camimizin vazifelerini de büyük ölçüde yükleneceği için şehir merkezindeki trafiği de yüklenmek suretiyle önemli bir rahatlamaya da vesile olacak" diye konuştu.

Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nin özgün mimarisiyle diğer şehirlere örnek teşkil edeceğine, model olacağına yürekten inandığını belirten Erdoğan, "Abartıdan ve gösterişten uzak şekilde inşa edilen camide kullanılan Selçuklu ve Osmanlı motifleri inanıyorum ki hem cami mimarisine hem de sivil mimariye bir nefes aldıracaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, caminin içini görme fırsatı bulduğunu da dile getirerek, şunları söyledi:
"Aydınlık, ferah, içerideki bütün hat, tezhip gibi bu tür işlemeleriyle de hakikaten bambaşka bir zenginliğe burada camimizin ulaşmış olması inanıyorum ki diğer şehirlerimizde farklı bir örneği oluşturacaktır. Kadim medeniyetimizin temel felsefesi olan sadelikteki ihtişam Ahmet Hamdi Akseki Camimizde her yönüyle müşahhas hale gelmiş durumda. Bize özgü sanatların hepsi en ince ve estetik biçimde, uyumlu şekilde caminin iç tezyinatında uygulanmış. Ruhu ve zihinleri bulandıran değil, karmaşaya, kaosa sevk eden değil, tam tersine gerçekten huzur veren, sadelik veren, ruha nefes aldıran bir anlayış sergilenmiş." 

ÇOCUKLARIMIZI RAHATSIZ ETMEYELİM

"Buradan hem Diyanet İşleri Başkanlığımıza hem de tüm imam, kayyum ve müezzinlerimize ben bir istirhamda bulunmak istiyorum" diyen Başbakan Erdoğan, "Lütfen camilerimizin içindeki ve avlusundaki çocuklarımızı rahatsız etmeyelim. Onlar hiç kimseye rahatsızlık vermez" ifadesini kullandı.

Çocukların oyunları ve cıvıltıları hiçbir mümini rahatsız etmeyeceğini belirten Erdoğan, şunları söyledi:

"Mimarlarımızdan, hayırseverlerimizden de rica ediyorum, camilerimizi en çok da çocuklarımız için inşa edelim. Onlar için tasarlayalım, çocuklarımızı camilerle ne kadar kucaklaştırır, çocuklarımıza camiler vesilesiyle ne kadar estetik sunabilirsek, gelecek nesillerde inanın o kadar farklı olacaktır."

Konuşmaların ardından caminin ibadete açılışı, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Erdoğan, eski Diyanet İşleri Başkanlarından Lütfi Doğan'ın da yer aldığı protokol üyeleri tarafından yapıldı.

Çiçek ve Erdoğan ve beraberindekiler açılış sonrası cuma namazını kılmak üzere camiye girdi.
Namazı Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez kıldırdı.

Namazdan sonra camide incelemelerde bulunan Başbakan Erdoğan, caminin alt katında açılan, hat sanatı eserlerinin yer aldığı sergiyi gezdi.

 

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?