'Camimiz yıkılıyor mektubu' 100 yıl sonra cevaplandı

Karadağlılar'ın 100 yıl önce Osmanlı yönetimine yazdığı ancak Balkan Savaşları çıktığı için cevaplanamayan "camimiz yıkılıyor, yardım edin" içerikli mektup 100 yıl sonra TİKA tarafından cevaplandırıldı

'Camimiz yıkılıyor mektubu' 100 yıl sonra cevaplandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugünkü grup toplantısında sözünü ettiği Nizam Camii, 'Cevapsız Kalmayan Mektup: Nizam Camii' adıyla belgesel oldu. Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliği ile çekilen belgeselde 1900'lerin başında, Karadağ'daki Nizam Camii için Osmanlı Sultanına iletilen tadilat talebine; bir asır sonra TİKA tarafından yanıt verilmesi anlatılıyor. Belgeselde Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da anlatımlarıyla yer alıyor.

Fatih Sultan Mehmet Balkan fetihleri sırasında, Karadağ’ın Podgorica şehri Tuzi Kasabasında bir cami, caminin hemen yanına da savaşlarda şehit düşen Osmanlı askerlerinin defnedildiği bir şehitlik yaptırdı.

Zaman içinde yıpranan cami ve şehitlik savaşlar sırasında tahribata uğradı. 1911’den başlayarak yıkılmaya yüz tutan caminin onarımı için, Karadağ’ın Tuzi kasabasından İstanbul’a bir mektup yazıldı.

Bölge halkı, Osmanlı Sultanından caminin onarımı için yardım istedi. Ancak mektup İstanbul’a henüz ulaşmışken Balkan Savaşları başladı, Karadağ Osmanlı’dan ayrıldı; mektup da unutuldu.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2013, 15:48
banner53
YORUM EKLE

banner39