banner39

Çamlıca Camii'nin temeli atıldı

Çamlıca Tepesi'ne yapılacak caminin temeli, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın da katıldığı törenle, dualar eşliğinde atıldı

Genel 07.08.2013, 01:28 07.08.2013, 08:29
Çamlıca Camii'nin temeli atıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "Çamlıca Camii'nin 250 bin metrekarelik alanının tamamı yeşillendirilecek. Caminin etrafında mükemmel yeşil alanlar olacak. Buradaki televizyon kulelerinin vericileri kalkacak" dedi.

Çamlıca Tepesi'ne inşa edilecek camiin temeli, Bakan Bayraktar'ın da katıldığı törenle, dualar eşliğinde atıldı.

Tören öncesi inşaat alanında incelemelerde bulunan Bayraktar, törende yaptığı konuşmada, Çamlıca Camii ile ilgili temel atma çalışmalarına başlandığını ve mütevazı bir törenle temelin atılacağını söyledi.

Bu eserin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın projesi olduğuna dikkati çeken Bayraktar, böyle bir eserin yapılması aşamasında emeği geçecek herkese teşekkür etti.

Çamlıca Camii'nin, geleneksel Türk İslam mimarisi tarzı ile günümüzün modern ve mekansal mimari anlayışını birleştiren dönemin sembol eserlerinden biri olacağının altını çizen Bayraktar, şöyle devam etti:

"Bu eserde ibadet mekanlarının yanında; sergi ve fuar alanları, kitap sarayları, kongre merkezleri, konferans salonları, büyük kültür merkezi, külliye merkezi ve eğitim alanı olacak. Gerçekten bu hem İstanbulumuzun marka değerini artıracak, hem vatanımıza hem de İslam alemine çok büyük hizmet verecek. Sadece İslam alemi değil, tüm insanlığa çok büyük hizmet verecek bir eser olacak. Bu bölgenin yollarını da yapacağız. 121 bin metrekare arsa alanından oluşan caminin 15 bin 40 metrekare oturma alanı bulunuyor. Üç bodrumu var. İki bodrumu otopark olacak, bir bodrumda sosyal donatı alanları ve hizmet birimleri olacak. Üst katlarda ve mahfilinde cemaat alanları olacak. 37 bin 500 kişilik cemaat mahalli olacak ama avlularıyla birlikte 57 bin 500 metrekare caminin kendi tapulu alanı var."

(Büyük resim için üzerine tıklayın)

ÇEVRECİ CAMİ

Burasının, çok çevreci bir anlayışla dizayn edileceğini vurgulayan Bayraktar, "Çamlıca Camii'nin 250 bin metrekarelik alanının tamamı yeşillendirilecek. Caminin etrafında mükemmel yeşil alanlar olacak. Buradaki televizyon kulelerinin vericileri kalkacak" dedi.

Bayraktar, bu caminin, dünyadaki ibadethaneler arasında, en görkemli ve en büyük eserlerden biri olacağını dile getirerek, "Bu bakımdan, bizim dönemimizde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan döneminde böyle bir eserin yapılıyor olması çok önemli. Bu eser de büyük düşüncenin ürünüdür. İnşallah üç sene içerisinde de bitirmeyi planlıyoruz. İlk ihalesi de yaklaşık 131 milyon TL (tefrişleri hariç). Toplam 121 bin metrekare inşaat alanı var burada. 15 bin metrekare oturma alanına sahip. Sağlam zemin etütleri de yapıldı" şeklinde konuştu.

DUALAR EŞLİĞİNDE TEMEL ATILDI

Kur'an-ı Kerim ve duaların okunduğu törende Bayraktar, İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara ve İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği (Çamlıca) Başkanı Ergin Külünk ile butona basarak, temel atma işlemini başlattı.

 

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?