Can Dündar: Anlattığım Ergenekon bu değildi

’Ergenekon’ davasında tanık olarak dinlenilen gazeteci-yazar Can Dündar, ’Benim gördüğüm Ergenekon, ne yazık ki bugünkü yargılama ile ilgisi olmayan yapıydı’ dedi

Can Dündar: Anlattığım Ergenekon bu değildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ’de görülen 68’i tutuklu 273 sanıklı Ergenekon Davası’nın 202. duruşması’nda gazeteci- yazar Can Dündar tanık olarak dinlendi.

Duruşmada tanıklığına başvurulmadan önce, mahkeme heyetine başkanlık yapan hakim Hüsnü Çalmuk'un “Davada dostunuz, düşmanınız var mı?” sorusu üzerine Dündar, “Gazeteci dostlarım var” dedi.

Çalmuk, soruşturma sırasında 2008'de savcılıkta ifadesi alınan Dündar'a, “ Ergenekon ” adlı bir kitap yazdığını anımsatarak, iddia edilen “ Ergenekon ” örgütüyle ilgili bilgisi olup olmadığını sordu.

Dündar da 1997'nin sonbahar aylarında yayımlanan “ Ergenekon ” adlı kitabı, Celal Kazdağlı ile birlikte Show TV 'de yayınlanan “40 Dakika” programının metinlerinden hazırladıklarını söyledi.

Programda, davanın tutuksuz sanıklarından Erol Mütercimler ile yaptıkları röportaja yer verdiklerini anlatan Dündar, “ Ergenekon ” adını ilk kez Mütercimler'den duyduğunu kaydetti.

Dündar, “Mütercimler, devlet içindeki illegal yapının adının ' Ergenekon ' olduğunu Memduh Ünlütürk'ün anlattığını söylemişti. Ben de ilk kez Mütercimler'den duydum. Kamuoyu da ilk defa bu programda duydu zannedersem” diye konuştu.

Program nedeniyle merhum Başbakan Bülent Ecevit ile de röportaj yaptıklarını anlatan Can Dündar, “Bizim üzerinde durduğumuz örgüt, NATO ülkelerinde, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Amerikalılar tarafından kurulan devlet içindeki gizli yapılardı. Bülent Ecevit de başbakanlığı sırasında tesadüfen bilgi sahibi olduğunu açıkladı. Özel Harp Dairesi'nde bu yapılanma olduğunu ve üzerine gittiğini anlattı. Örgütün peşine düştüğünü, Genelkurmay Başkanı 'ndan bilgi alamadığını söyledi” şeklinde konuştu.

“PARADOKSAL ŞEKİLDE BURADA YARGILANIYORLAR”

Dündar, yaptığı röportajlarda, “ Türkiye 'de devlet içindeki illegal yapının ülkücüleri faili meçhul cinayetlerde tetikçi olarak kullandığını” gördüğünü ifade ederek, “Benim gördüğüm Ergenekon, ne yazık ki bugünkü yargılama ile ilgisi olmayan yapıydı” dedi.

Susurluk'ta ortaya çıkan bu yapının anlaşılması için röportajlar yaptıklarını dile getiren Dündar, “Faili meçhul cinayetlerde hep aynı isimleri gördük. Ülkücü tetikçiler kullanıldı. Gazeteci arkadaşım Mustafa Balbay, bu konuda yazılar yazdı, Tuncay Özkan, Doğu Perinçek, Susurluk'ta ortaya çıkan yapılara yazdıkları kitaplarda dikkati çektiler. Biraz paradoksal bir şekilde burada o yapıdan yargılanıyorlar” diye konuştu.

Savcı Nihat Taşkın'ın, “Yargılaması yapılan örgüt ile kitapta yazılan örgütün ilgisi yok” sözlerini açıklamasını istediği Dündar, iddianameyi okuduktan sonra bu kanaate vardığını söyledi.

Bu davada birbirleriyle irtibatı olmayan insanların bir araya getirildiğini ve muhaliflerin cezalandırılmaya çalışıldığını düşündüğünü söyleyen Dündar, “Ben bir gün gerçek Ergenekon'un yargılanacağı günü umutla bekliyorum” dedi.

Mahkeme heyeti, Dündar'ın tanık olarak dinlenilmesine ara vererek, duruşmayı 12 Temmuz Perşembe gününe erteledi.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2012, 09:33
banner53
YORUM EKLE

banner39