banner39

Çanakkale şehidinin mektubu hala korunuyor

Çanakkale Seddülbahir Muharebesi'nde şehid olan Er Cebecioğlu İbrahim'in mektubu 97 yıldır muhafaza ediliyor

Genel 10.05.2012, 10:53 10.05.2012, 10:57
Çanakkale şehidinin mektubu hala korunuyor

1915'te Çanakkale Kara Savaşları devam ederken şehit olan Er Cebecioğlu İbrahim Efendi'nin babasına yazdığı son mektubu, 97 yıl sonra Karabük'ün Eflani ilçesinde torunlarının evinde ortaya çıktı.

31 yaşında iken 7 Haziran 1915'te Seddülbahir Muharebesi'nde şehit olan Cebecioğlu İbrahim Efendi'nin 3 Mayıs 1915 günü babasına yazdığı son mektubu, torunları tarafından 97 yıldır muhafaza ediliyor.

Araştırması sırasında mektuba ulaşan Araştımacı-Yazar Hüseyin Lütfi Ersoy, Seddülbahir Muharebesi'nde çarpışan 42. Alay'dan sağ dönen sadece 5-6 askerin olduğunu belirterek, ''Hepsi şehit olmuştur, o Alay'da şehit olan askerlerden biri de mektubun sahibi Cebecioğlu İbrahim'dir'' dedi.

Şehidin mektubu, şehit düşmeden yaklaşık bir ay önce Osmanlıca yazdığını anlatan Ersoy, mektubun torunlarının evinde muhafaza edildiğini kaydetti.

Ersoy, şöyle devam etti:

''31 yaşında Çanakkale'de şehit olan Cebecioğlu İbrahim Efendi'nin şehit olmasından yaklaşık 1 ay önce baba ocağı Eflani'ye gönderdiği son mektup torunlarının muhafaza etmesi ile günümüze ulaşmıştır. Mektup 20 Nisan 1331 Rumi tarihlidir. Miladi olarak 3 Mayıs 1915'e tekabül eder. Cebecioğlu İbrahim Efendi, Birinci Dünya Savaşı'nda Çanakkale cephesinde Seddülbahir Muharebesi'nde 25.05.1331'de yani 7 Haziran 1915'te şehit düşmüştür. Mektup babasına hitaben yazılmıştır.''

Cebecioğlu İbrahim Efendi'nin torunu Mehmet Cebecioğlu ise ''Dedemizin mektubunu köydeki evimizde bulduk. Mektup, 97 yıldır köydeki evde duruyormuş. Okuyunca çok duygulandım. Herkesin bilmesini istediğim için hemşehrimiz olan hocamız Ersoy'a da mektubu ben verdim'' dedi.

''ŞEHİT CEBECİOĞLU İBRAHİM EFENDİ'NİN MEKTUBU''

Şehit Er Cebecioğlu İbrahim'in babasına yazdığı son mektubunun bir bölümü şöyle:

''Merhametli velinimetim, sevgili pederim Mehmet Ağaya. Bir kere sonsuz bir istekle ve hürmetle selam eder hayır duanızı talep ederim. Eğer beni sorarsanız, elhamdülillah duanızın bereketi ile aciz bedenim sıhhatte olup sizin ömrünüzün uzun olması için gece ve gündüz dua etmekteyim...Bizim içinde merak etmeyesiniz. Yalnız harçlık için gayette dardayım. Her ne kadar sizlerden çekinerek istesem de para yetmiyor, zor meseledir. Duanıza ve sizlere muhtacım. 'Zira Cenab-ı Allah Kur'an-ı Kerim'de haber veriyor ki benim kullarımdan bir kulum Allah yolunda savaşır da o kuluma her kimki yardım ederse bende o kuluma kıyamet gününde yardım ederim' buyuruyor. Tabi sizler bedenen yardım edemezsiniz....Baki ve sağ olmanızı Allah'a arz ediyorum. Mektup gönderecek olursanız Beşinci Kolorduya mensup, Ondördüncü Fırkada, 42. Alay'ın Birinci Taburunun İkinci Bölüğünde Üçüncü Mangada sakin er İbrahim bilesiniz.''

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?