banner15

Çanakkale'de Göçmen botu battı

Çanakkale'de çoğunluğu Afganlardan oluşan göçmen botunun batması sonucu 130 kişi kurtarılırken dört kişi öldü

Çanakkale'de Göçmen botu battı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çanakkale'nin 'nin Ayvacık İlçesi'ne bağlı Sivrice Koyu'ndan Yunanistan'ın Midilli Adası'na yasa dışı yollardan gitmek isteyen göçmenlerin bulunduğu 3 lastik bot fırtına nedeniyle battı.

Çoğunluğu Afganistan uyruklu olan göçmenlerden 3'ü çocuk 1'i kadın 4 kişi öldü, 135 kişi son anda sahil güvenlik ekipleri ve bir kuru yük gemisi tarafından kurtarıldı.

Ayvacık İlçesine bağlı Sivrici Koyu'ndan dün saat 17.00 sıralarında Yunanistan'ın Midilli Adası'na yasa dışı yollardan gitmek için denize açılan çoğunluğu Afganistan kişilerin kaçakların bulunduğu 3 lastik bot olumsuz hava şartları nedeniyle battı. O sırada bölgeden geçen bir kuru yük gemisi durumu sahil güvenlik ekiplerine bildirdi. Kuru yük gemisinin mürettebatı deniz yüzeyindeki 130 kişiyi kurtardı. Sahil güvenlik ekipleri de 7 kişiyi helikopterle kurtardı.

Sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarılan ve durumları ağır olan 7 kişi Edremit Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Burada tedaviye alınan kaçaklardan 2 çocuk hayatını kaybetti. Denizde arama yapan sahil güvenlik ekipleri 1 kadın ve 1 çocuk cesedine ulaştı.

Olayda hayatını kaybeden 4 kişinin cesedi Ayvacık Devlet Hastanesi Morgu'na gönderildi. Kuru yük gemisi tarafından kurtarılan 130 kaçağın ise uygun bir limanda karaya çıkarılacağı öğrenildi.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2015, 12:30
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35