Çanakkale'deki 57. Alay da Bab yolcusu

Fırat Kalkanı Harekatı'nda 112. gün geride bırakılırken, TSK, Çanakkale 57. Alayın devamı olan 57. Komando Taburu'nu El Bab’a göndermeye hazırlanıyor.

Çanakkale'deki 57. Alay da Bab yolcusu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çanakkale 57. Alayın devamı olan 57. Komando Taburu El Bab'a girmeye hazırlanıyor. El Bab, doğu, batı ve kuzeyden kuşatıldı. YPG/PKK'ya El Bab yolu kapatıldı. Güneyde Tadif kasabasındaki DEAŞ uzantıları havadan F-16'larla ve yerden topçu atışlarıyla etkin bir şekilde vuruluyor. Güneyden de kuşatmayla birlikte önümüzdeki günlerde El Bab DEAŞ terör örgütünden tamamen temizlenecek. Harekat kapsamında bölgeye sevkedilen komandolar itidalli ilerliyorlar. Harekat bölgesinde çok sayıda EYP ve mayın tuzakları, bin civarında derin hendekler, bombalı araçlar ve intihar bombacısı örgüt üyeleri var.

YOĞUN ÇATIŞMALAR YAŞANIYOR

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Suriye sınır ötesinde DEAŞ ile mücadelede 112. Gün geride bırakıldı. Uluslararası hukuktan ve sözleşmelerden kaynaklanan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılan harekat El Bab bölgesinde devam ediyor. DEAŞ'ın önemli üslerinden biri olarak görülen El-Bab çevresinde TSK'nın özel eğitimli unsurlarıyla desteklenen ÖSO güçleri ile DEAŞ'lı teröristler arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor. Harekatı geciktiren bu tehditlere karşı özel eğitimli TSK unsurları desteğindeki muhalifler itidalli şekilde ilerliyorlar.

ÇANAKKALE RUHUYLA GÖREV YAPACAK

Bölgeye Denizli, Sarıkamış ve Kayseri'den özel kuvvet unsurları sevkedildi. Sarıkamış'tan gelen, Çanakkale'de destan yazan 57. Alayın devamı olan 57. Komando Taburunun kahraman askerleri El Bab'a girmek üzere bölgede bulunuyor. Halen üç bir yanından kuşatılan El Bab'ın güneyden Tadif ve Zarzur bölgelerinden de kuşatılmasıyla birlikte teröristler çembere alınacak. Halen güneyde Esed rejimine ait bölgeye kadar Tadif ve Aran kasabalarında bulunan DEAŞ unsurlarının temizlenmesi gerekiyor. ÖSO'nun Tadif'i ele geçirmesinin ardından Tadif güneyindeki Aran bölgesinin de temizlenmesiyle ÖSO'nun El Bab'a girmesi önünde herhangi bir engel kalmayacak.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2016, 12:11
YORUM EKLE

banner33

banner37