banner39

Çanakkale'den dualar yükseldi

Düşman askerlerine karşı kahramanca mücadelenin verildiği ve şehitlerin adının tarihe altın harflerle yazdırdığı Çanakkale Zaferi'nin üzerinden tam 97 yıl geçti.

Genel 19.03.2012, 07:27 19.03.2012, 07:27
Çanakkale'den dualar yükseldi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Vatanı, bayrağı, dini ve devleti için canını feda eden şehitlerin hüznü, Afganistan'da meydana gelen helikopter kazasında hayatını kaybeden 12 Türk askerinin acısıyla birleşti. Türkiye'nin dört bir yanında şehitlikleri ziyaret edenler dualarına yeni şehitleri de ekledi. Mezarlıklara karanfiller bırakılırken, Sultanahmet Camii'nde öğle namazını müteakiben şehitler için mevlit okutuldu.

Zaferin 97'nci yıldönümü etkinlikleri, sabah Çanakkale Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk anıtına çelenk bırakılması ile başladı. Ardından 18 Mart Stadyumu'nda gerçekleştirilen törende Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç kürsüye çıktı. Sözlerine Afganistan'da meydana gelen kazada şehit düşen 12 askeri anarak başlayan Arınç, Çanakkale Şavaşları'nın tarihimizde ayrı bir yeri olduğunu söyledi. "Çanakkale'de verilen mücadele, yokluklar ve imkânsızlıklar içerisinde bir milletin yüksek ruh ve sarsılmaz inancıyla işgale ve bir millete yapılan haksızlığa karşı vermiş olduğu kutsal bir var oluş öyküsüdür." diyen Arınç sözlerini şöyle sürdürdü: "Her yıl artan bir şuurla Türkiye'nin medeniyet ufkunu da aydınlatmaya başlayan Çanakkale Savaşı'nın bizlere öğrettiği en büyük ders ise birlik ve beraberlik ile kardeşlik ruhunun elde edemeyeceği hiçbir şeyin olmadığıdır. Bizi tek bir millet yapan, bizi ortak bir kader ve ortak bir ideal çerçevesinde bütünleştiren Çanakkale ruhunu iyi anlamak, şehitlerimize ve gazilerimize karşı en büyük sorumluluğumuzdur."

DAVUTOĞLU: BENİ BABAN KABUL ET

Zaman Gazetesinin haberine göre, Konya Askerî Şehitliği'nde yapılan törende de duygulu anlar yaşandı. Törende Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yanına yaklaşan Gülnisa Alkış (9), elinden tuttuğu bakanı babasının mezarının başına getirdi. Küçük kız, "Babamı hiç görmedim. Babam 2002'de Tunceli'de şehit olmuş.'' deyince Davutoğlu, başını okşadığı Alkış'a, "Beni baba olarak kabul eder misin?'' diye sordu. Küçük kızdan 'evet' cevabını alan Davutoğlu, "Gülnisa, telefon numaramı yaz ve canın 'baba' demek istediğinde beni ara. İnşallah düğününe de gelirim.'' dedi.

Çanakkale Savaşı anbean Twitter'da

NTV Tarih, 'Gerçek Zamanlı Çanakkale Savaşı Günlüğü' projesiyle Çanakkale Savaşları'nı an be an Twitter üzerinden anlatıyor. Proje, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, "Çanakkale savaşları acılardan ders alınarak barışa ulaşmanın güzel bir örneği. Şehitlerimizin ruhu şâd olsun." mesajıyla saat 11.00'de başladı. 11.15' te 'Triumph muharebe gemisi, Anadolu yakasında Halileli sırtlarına ilk ateşi açtı' tweet'iyle devam etti. Türkçe ve İngilizce eşzamanlı olarak yürütülecek proje, 9 Ocak 2013'te, İngilizlerin Gelibolu'yu terk ettiği günün 97. yıldönümünde sona erecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?