banner39

Canlı bombacıların '06 plaka' sırrı

Patlayıcıların hazırlanıp otomobile yerleştirilmesi 3 saat sürdü. Saat 02.30'da bağ evine giren teröristler 05.30'da bomba yüklü otomobille evden ayrıldılar

Genel 28.05.2012, 10:16 28.05.2012, 10:16
Canlı bombacıların '06 plaka' sırrı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kayseri'deki bombalı saldırının failleri bombayı hazırladığı Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'ndeki Ali Ç.'ye ait bağ evinin fotoğrafı ortaya çıktı.

Habertürk'ten Muharrem Çağlar'ın haberine göre, eylemde kullanılan otomobil Gaziantep'te satın alındıktan sonra bağ evine getirildi. Patlayıcıların hazırlanıp otomobile yerleştirilmesi 3 saat sürdü. Saat 02.30'da bağ evine giren teröristler 05.30'da bomba yüklü otomobille evden ayrıldılar.

Teröristler Ankara'ya rahat ulaşmak için '06'yı seçti 1 polisin şehit olduğu 18 kişinin de yaralandığı Kayseri'deki canlı bomba saldırısında, talimatı Suriyeli terörist Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin'in verdiği tespit edildi. Saldırı için Ankara'yı hedef seçen ve bu yüzden "06" plakasını kullanan teröristlerin planını Göksun'daki jandarma ekipleri bozdu.

Kayseri'nin Pınarbaşı İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne düzenlenen canlı bomba saldırısında talimatı Suriyeli terörist Dr. Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin'in verdiği belirlendi. Kanlı saldırıda asıl hedefin ise Ankara olduğu tespit edildi. Bir polisin şehit olduğu, 7'si polis 18 kişinin de yaralandığı terör saldırısını büyük ölçüde çözen emniyet güçlerine göre, teröristler eğer Ankara'ya kadar ulaşabilseydi Kumrular saldırısından daha büyük bir eylem yapacaklardı. Teröristlerin Ankara'ya sorunsuz ulaşabilmek için tüm detayları düşündüğü öne sürüldü. Bu nedenle yol kontrolüne takılmamak ve gerektiğinde hızlı kaçabilmek için "06" plakalı Volkswagen Passat marka lüks bir araç tercih edildi.

SİVİL KIYAFET GİYDİLER

Suriye'den sınırı geçen iki terörist dikkat çekmemek için temiz ve sivil bir kıyafet giydi, saç, sakal tıraşı oldu. Gaziantep'te paralı otoyola giren ve turnikelere kadar gelen teröristler, sorun olabilir düşüncesiyle kaçak geçiş yapmayıp saat 08.00'e kadar KGS ve OGS satış noktasının açılmasını beklediler ve KGS alıp yollarına öyle devam ettiler. Ancak Göksun'da trafik kontrolü yapan jandarma ekipleri teröristlerin planını bozdu. Teröristler jandarmanın "Dur" ihtarına uymayarak uzman çavuşa çarparak kaçtılar. Kaçarken Ankara'ya kadar gidemeyeceklerini anlayan teröristler, B planını uygulamaya koyarak önlerine çıkan ilk askeri ya da polis hedefine saldırı planı yaptı ve ulaştıkları Pınarbaşı İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde bombaları patlattılar.

Teröristlerin Pınarbaşı İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün ön kapısı yerine, panikle lojmanların bulunduğu kapıdan girip eylemi burada gerçekleştirdiği belirtildi.

BİRİ ARANIYORDU, DİĞERİ 'KAYIP'

Teröristlerden otomobili kullandığı saptanan Silvanlı Ramazan Yılmaz'ın İzmir Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi tarafından bölücü faaliyetlerde bulunduğu gerekçesiyle arandığı ve 2007'de PKK'ya katıldığı belirlendi. Diğer terörist Cengiz Özek'in ailesinin ise "kayıp" müracaatında bulunduğu ve 2009'da PKK'ya katıldığı ortaya çıktı.

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?