banner15

Cansuyu açlık bölgesinde

Cansuyu Yardımlaşma Derneği Ramazan ayında tüm yardım ve bağışlarını Afrika'da yaşanan yüzyılın kuraklığı sebebiyle bu bölgeye kaydırdı

Cansuyu açlık bölgesinde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ramazan boyunca yardımların büyük bir kısmını kuraklık, kıtlık, açlık ve ölümlerin yaşandığı Afrika ülkelerine yönlendiren Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Uganda'da binlerce yoksul insana gıda yardımında bulundu. 

Dernekten yapılan açıklamada, başta Uganda'nın başkenti Kampala'da olmak üzere binlerce aileye gıda paketi yardımında bulunan Cansuyu, bölgede yardım dağıtmaya devam ettiği ifade edildi. 

Açıklamaya göre, Cansuyu toplam 3 bin 200 aileye gıda yardımında bulundu ve 2 bin 500 kişiye iftar verdi. Bwaise Bilal, Bwaise Jama Migue, Kawempe Mbugo, Wobulenzi, Kabasanda, Micyera, Kamdini, Lira, Lulengo, Kyeiramba, Lukaaya, Çombe, Kebıbi, Zirabuva, Buyıta, Mevde, Wawurio, Namutumba, Mbale, Namatala, Sironko, Bumbayi, Orphare, Mawaga gibi yerleşim birimlerinde yaşayanlara yardım götüren dernek görevlileri, gıda paketi verdiği her aileye bir tropikal meyve fidanı da hediye etti. 

Özellikle yardımları dağıttığı cami çevreleriyle bölgedeki yetimhanelerin bahçelerine çeşitli meyve fidanları diken Cansuyu görevlileri, kuraklık çeken bölgelerde yapılacak gıda yardımlarıyla birlikte mango, avakado, caka, kabaka, teminalio ve gava meyvelerinin fidanlarını dağıttı. 


     
KURBAN ETLERİ, YETİMHANEDE KALAN ÇOCUKLARA ULAŞTIRILDI
     
Öte yandan Türkiye'den gönderilen akika ve adak kurbanlarının bir kısmını Uganda'da kesen Cansuyu heyeti, kurban etlerini muhtaç yoksullarla yetimhanelerde barınan çocuklara ulaştırdı. 

Boza-Migi yetimhanesiyle Kreka Özürlü Çocuklar Rehabilitasyon Merkezi'ndeki çocukları da ziyaret eden Cansuyu görevlileri, buraya yardımları sürekli hale getirme çalışmaları başlattı. 

Geri kalan kurbanlar ise kesildikten sonra Cansuyu heyetince Uganda'nın Kenya sınırında kuraklık nedeniyle açlık çeken ailelere dağıtılacak. Bu ailelere aynı zamanda gıda paketi dağıtımları da devam edecek. 

Cansuyu'nun Kenya ve Uganda yardımlarını dağıtan heyeti, iki gün içerisinde Türkiye'ye dönecek. 

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 16:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35