banner15

Çatı adayın ilk demeci 'Atatürk ve laiklik'

CHP ve MHP'nin ortak aday olarak gösterdiği Ekmeleddin İhsanoğlu, ilk demecini de Cumhuriyet Gazetesi'ne "Atatürk ve laiklik" üzerinden verdi

Çatı adayın ilk demeci 'Atatürk ve laiklik'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP ile MHP'nin uzun arayışlarından sonra üzerinde mutabık kaldıkları Ekmeleddin İhsanoğlu, ilk demecini Cumhuriyet Gazetesi'ne verdi. İhsanoğlu'nun ilk demecinin ana teması ise "Atatürk ve laiklik" oldu.

Gazetenin Ankara Temcilcisi Utku Çakırözer'e konuşan Ekmeleddin İhsanoğlu, Fransa için Napolyon ne ise Türkiye içiin de Atatürk öyledir şeklind ekonuştu

ATATÜRK

Ekmeleddin İhsanoğlu konuyla ilgili, "Atatürk istiklal mücadelesinin kahramanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olarak tüm Türk milletinin gönlünde yer etmiş mümtaz bir şahsiyettir. Bunun aksini söylemek tarihin realitesine yakışmayan bir tutum olur. Fransa için Napolyon, ABD için George Washington neyse Türkiye için de Atatürk odur. Türkiye’de Atatürk meselesi gündeme geldiğinde yapılan şu: Bir kesim onu yargılıyor ve tamamen reddediyor. Bir kesim ise yarı Tanrı misali kutsuyor. Ne kutsamalı ne de reddetmeliyiz. Türkiye’nin bu tartışmaları çoktan aşmış olması lazım. Cumhuriyet’in 100. yılında tarihimizi objektif ve rasyonel olarak ele alabilmeliyiz." dedi.

LAİKLİK

İhsanoğlu, ulusalcıların bir başka hassas noktası olan laiklik konusunda da açıklamalarda bulunarak, "Din-siyaset ilişkisi düzenlenmesi gereken bir alandır. Bu ikisi arasındaki sınırın tayininde hep problemler olmuştur. Siyasi güçlerin din üzerinde baskı kurmaması gerekir. Benzer şekilde siyaset üzerinde din adına bir baskı da kurulmamalı. Bu durumların her ikisinin de başarısızlıkla neticelendiği örnekler hem İslam hem de dünya tarihinde mevcuttur." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 11:18
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48