banner39

Çavuşoğlu: Yeter ki art niyet olmasın

AB Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB-Türkiye ilişkileriyle ilgili olarak,"Her türlü yapıcı eleştiriyi memnuniyetle karşılar ve gereğini de yaparız; yeter ki art niyet olmasın" dedi.

Genel 27.05.2014, 20:50 27.05.2014, 20:53
Çavuşoğlu: Yeter ki art niyet olmasın

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin gerek Avrupa Konseyi’nden gerek AB’den beklentisinin, "dengeli ve adil raporlar hazırlamaları" olduğunu belirterek, "Her türlü yapıcı eleştiriyi memnuniyetle karşılar ve gereğini de yaparız, yeter ki art niyetli olmasın" dedi.

Çavuşoğ, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Raportörü Josette Durrieu’yu AB Bakanlığı'nda kabul etti.

Türkiye'nin, Avrupa Konseyi’nin kurucu üyelerinden bir olduğunu ancak 2004'e kadar denetim sürecinde olan, birçok eksiği bulunan bir ülke olduğunu belirten Çavuşoğlu, "Gerçekleştirdiği reformlarla 2004 yılında denetim sürecinden çıkmış ve denetim sonrası diyalog sürecindedir" ifadesini kullandı.

Çavuşoğ, Avrupa Konseyi ile AB'nin iki ayrı kurum olduğu ama ortak değerlere inandıklarını ve savunduklarına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bizim gerek Avrupa Konseyi’nden gerek AB’den beklentimiz; dengeli, adil raporlar hazırlamalarıdır. Her türlü yapıcı eleştiriyi memnuniyetle karşılar ve de memnuniyetle yaparız, yeter ki art niyetli olmasın. Türkiye’deki gelişmelerin de raporlarda yer bulması en büyük arzumuzdur."

Raportör Durrieu ise toplantıda Avrupa Parlamentosu (AP) seçim sonuçlarının kendisi için "büyük bir üzüntü kaynağı" olduğunu ifade etti.

İzleme sonrası sürecin çok uzun sürmesinden dolayı Türkiye'de bulunduğunu belirten Durrieu, "Bildiğiniz gibi bu izleme sonrası sürecin bitmesi gerektiği kararını veren kişi olmak isterdim çünkü gerçekten bu büyük ülkeye, halkına, tarihine çok büyük bir saygı duyuyorum" dedi.

Öte yandan, Durrieu, Soma’daki maden faciasından büyük üzüntü duyduklarını söyleyerek, dayanışma isteğini dile getirdi.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?