Çeçenler TOKİ konutlarına yerleştirildi

Türkiye'de bulunan kamplarda yaşayan Çeçen mülteciler Kocaeli'de TOKİ konutlarına yerleştirildi

Çeçenler TOKİ konutlarına yerleştirildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul'da Çeçen sığınmacıların yaşadığı üç kamp kapatıldı. Kamplarda yaşayanlar Kocaeli'de TOKİ konutlarına yerleştirildi.

Türkiye'deki dört Çeçen sığınmacı kampından biri olan Yalova kampı yaklaşık 20 gün önce kapatılmıştı. İstanbul'daki Fenerbahçe, Ümraniye ve Beykoz kampları da bugün kapatıldı. Kamplarda yaşayan yaklaşık 130 aile topluca Kocaeli Körfez İlimtepe TOKİ konutlarına yerleştirildi.

Beyaz eşya ve mobilya ihtiyaçları da karşılanan dairelerin aylık 350 TL olan kira bedelleri bir yıl süreyle devlet tarafından karşılanacak, her aileye aylık 700 TL aylık yardım yapılacak. Fatura giderleri sığınmacılara ait olacak. Ayrıca Çeçen sığınmacılar için çeşitli meslek edindirme kursları açılıyor.

Kamplardan çıkarılanların işlemleriyle ilgilenen yetkililer, 2000 yılından beri elverişsiz şartlardaki kamplarda yaşayan, çalışma izni ve sosyal haklardan mahrum olan Çeçen sığınmacılara, Ocak ayından itibaren vatandaşlık verileceğini de kaydediyorlar.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2012, 14:27
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ibragim
Ibragim - 9 yıl Önce

Assalamu aleykum!Allah razı olsun sizden türk kardeşlerimiz!kampta değil de kiralık evlerde oturanlar neolacak?ben kampta yaşamıyorum,ama 4 aile bir evde yaşıyoruz...

banner39