banner39

banner35

Cem Uzan'dan Türkiye'ye yeni dava

Cem Uzan'ın Türkiye aleyhine 2,5 milyar euroluk dava açtığı, davanın, görülmesine bile gerek olmadan reddedileceği iddia ediliyor

Genel 08.05.2014, 12:24 08.05.2014, 12:24
Cem Uzan'dan Türkiye'ye yeni dava

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Cem Uzan'ın, 2,5 milyar euroluk dava açtığını belirterek, davanın, görülmesine bile gerek olmadan reddedileceğine inandığını söyledi.

Bakan Yıldız, Cem Uzan'ın Türkiye aleyhine, Libananco ve diğer 4 davada, AİHM dahil olmak üzere 230 milyar dolarlık dava açıldığını anımsattı.

Bütün davalarda Hükümet’in haklı çıktığına işaret eden Yıldız, şöyle devam etti: “Şimdi Cem Uzan, bir sahtekarlık gereği, haklı olmadığına inandığımız bir cümleye dayanak bu sefer Stockholm’de 2,5 milyar euroluk dava açıyor. Davanın görülmesine bile gerek olmadan reddedileceğine inanıyoruz. Hazırlıklarımız bu yönde. Çünkü benzer gerekçelerle davayı açıyor, ‘Ben o zaman Türk vatandaşı değildim’ diyor. Belki kendisini oyalıyor olabilir ama Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni oyalayamayacak. 8 yıl süren davalarda ‘acaba bu davada Türkiye olarak kaybeder miyiz, başka kirli oyunlara girerler mi’ diye bir kısım tedirginlikler oluştu. Biz son derece şeffaf şekilde Hazine, Maliye Bakanlığı avukatlarla savunduk, bu davaları kazandık. İnanıyorum ki tahkim heyeti yine bu dava için de benzer şeyi verecektir.”

 

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?