banner39

Cenaze almaya giden HDP'lilere PKK'lılar ateş açtı

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde etkisiz hale getirilen PKK'lı militanların cenazelerini almak için giden HDP milletvekilinin de arasında bulunduğu grup, militanlar tarafından ateş açılması sonucu geri dönmek durumunda kaldı.

Genel 12.01.2016, 23:32 12.01.2016, 23:32
Cenaze almaya giden HDP'lilere PKK'lılar ateş açtı

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağının geçici süreyle kaldırıldığı Çiftehan Sokak'a, etkisiz hale getirilen PKK'lı militanların cenazelerini almak için giden HDP milletvekilinin de arasında bulunduğu grup, militanlar tarafından ateş açılması sonucu geri dönmek durumunda kaldı.

İlçede 6 mahallede uygulanan sokağa çıkma yasağı kapsamında PKK mensuplarına yönelik operasyon sürüyor.

Söz konusu 6 mahalleden Dabanoğlu Mahallesi'ndeki Çiftehan Sokak'ta sokağa çıkma yasağının bugün geçici olarak kaldırılmasının ardından cenazeleri almak için bölgeye giden aralarında HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici'nin de bulunduğu grup, polis ekiplerince alınan güvenlik önlemi altında sokağa girdi.

ATEŞ AÇILDI

Bu sırada PKK'lı militanlar, açtıkları ateşle cesetlerin alınmasına izin vermedi. Grup, güvenlik endişesiyle cesetleri alamadan Gazi Caddesi'ne döndü.

Saldırının ardından olay yerine zırhılı araç ve ambulanslar sevk edilirken, saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı.

HDP Milletvekili Yiğitalp, burada yaptığı açıklamada, Valilikle yapılan görüşmeler sonucunda cesetlerin alınması için sokağa çıkma yasağının geçici olarak kaldırıldığını belirtti.

Yiğitalp, "Bölgede 2'si sokakta, 2'si evde olmak üzere 4 cenaze bulunuyor. Yoğun patlama sesleri ve çatışmalardan dolayı yaşanabilecek riskler sebebiyle cenazeleri alamadık. Her an bir çatışma, birinin hayatını kaybetme riski oldukça fazla. Hiç kimsenin o riske girmesini istemediğimiz için mevcut durumdan kaynaklı cenazelerimizi alamadık" dedi.

Terör saldırısı nedeniyle terk ettiği evinde unuttuğu engelli oğlunu almak için gelen Çiğdem Arılı da militanlar tarafından açılan ateş nedeniyle oğlunu alamadı.

Kaynak: AA

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?