banner39

Cenazeler Suriye'ye götürülecek

Batman Çayı'nda suya gömülmüş otomobilde cesetleri bulunan 7 Suriyelinin yakınları, otopsi işlemi sonrası cenazeleri Suriye'ye götürecekler.

Genel 11.08.2013, 16:35 11.08.2013, 20:02
Cenazeler Suriye'ye götürülecek

Batman Çayı'nda suya gömülmüş otomobilde cesetleri bulunan, 1'i bebek 7 Suriyelinin yakınları, otopsi işlemi sonrası cenazeleri Suriye'ye götüreceklerini bildirdi.

Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsi işlemi sürerken, cenazeleri bulunan 7 Suriyelinin daha önce Batman ve Şanlıurfa'ya yerleşen ve olayı duyarak gelen akrabalarının bekleyişi sürüyor. 

Türkçe bilen Muhammed Osman, olayda yeğeni Ahmed Osman ile yeğeninin karısının öldüğünü söyledi. Halep'in kuzeyindeki Afrin şehrinden geldiklerini belirten Osman, hayatını kaybeden diğer beş kişinin ise yeğeninin eşinin akrabası olduğunu ve Hama'dan geldiklerini anlattı.

Ölenlerin Batman'dan Bitlis'in Tatvan ilçesine akraba ziyaretine gittiklerini ve dönüşte kaybolduklarını belirten Muhammed Osman, "Onlardan haber alamayınca aramaya başladık. Tatvan'a gittik, karakola başvurduk ama bir haber alamadık. Çocukları perişan oldu. Türkiye'ye kaçak geldikleri için Suriye'ye geri gönderildiklerini düşündük. Dün bir genç kaybolmuş onu ararken bizimkiler suda bulunmuş" dedi.  

Osman, cenazeleri Afrin ve Hama'ya götüreceklerini söyledi.

Olayda, kızı ve damadı ile kardeşi, kardeşinin karısı ve yeğenlerini kaybeden Nuri Al Mustafa da ölenlerin hepsinin akrabası olduğunu belirterek cenazeleri Hama'ya götüreceğini belirtti. Al Mustafa, Hama'dan kısa bir süre önce geldiğini belirterek "Hama'da 2-3 ay önce çatışmalar vardı fakat şimdi sakin" diye konuştu.

Nuri Al Mustafa, maddi sıkıntı yaşadıklarını belirterek cenazelerin Suriye'ye götürülmesi konusunda yetkililerden yardım beklediklerini ifade etti. 

Öte yandan ölen Suriyelilerin Suriye'de demirci ve inşaat işçisi olarak çalıştıkları, yaklaşık bir ay önce Türkiye'ye gelerek Batman'a yerleştikleri öğrenildi.

ARAÇ 8 GÜN ÖNCE VAN'DAN YOLA ÇIKTI

Batman Valiliği, olayla ilgili olarak, AFAD Müdürlüğünün kazada hayatını kaybeden Suriyelilerin tüm işlemlerini yakından takip ettiğini bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, dün İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne (AFAD) Batman-Silvan yolunun 15'inci kilometresinde Batman Çayı'nda bir kişinin boğulduğu ihbarı üzerine arama ve kurtarma ekiplerinin olay yerine intikal ettiği belirtildi.

Ekiplerin yürüttüğü yoğun çalışma sonucu saat 18.10 civarı Civan Roj Ergül'ün (20) cesedinin sudan çıkarılarak adli işlemler için önce sağlık ekiplerine, daha sonra da ailesine teslim edildiği bildirilen açıklamada, çalışmalar devam ederken yakın bölgede bir otomobilin dereye uçmuş halde bulunduğu bilgisinin iletildiği kaydedildi.

Bunun üzerine ekiplerin bu olaya da anında müdahale ederek söz konusu aracı içindekilerle birlikte sudan çıkardığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

"Yapılan incelemede, aracın Suriye uyruklu vatandaşlara ait olduğu ve MOBESE kayıtlarına göre kazadan 8 gün önce Van ilimizden yola çıktığı belirlenmiştir. 

Sudan çıkarılan araçtaki Maryam Almostaf (18), Shahed Almostaf (1), Ayat Almostaf (24), Mayadah Almostaf (26), Jazia Alsaid (47), Ahmad Otman (39) ve Yısra Muhammed Hano (40) olmak üzere toplam 7 kişinin hayatını kaybettiği tespit edilmiştir. 

Her iki olayda da ihbar alınır alınmaz olay yerine derhal ulaşılarak çalışmalar titizlikle yürütülmüştür. Olayın ilk anından itibaren AFAD Başkanlığı ile koordineli çalışılmış olup ihtiyaç duyulması ihtimaline karşın Şanlıurfa ve Elazığ illerimizden takviye arama ve kurtarma ekipleri istenmiştir. Ekipler yola çıkmasına rağmen çalışmalarımız sonuçlandırıldığı için gelmelerine gerek kalmamıştır. AFAD Müdürlüğümüz kazada hayatını kaybeden Suriye uyruklu vatandaşların tüm işlemlerini yakından takip etmiştir.Yaşanan trajik kaza ile ilgili olarak ilimizde faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri de seferber olarak örnek bir duyarlılık sergilemişlerdir."

Dün sabah saatlerinde balık avlamak için Batman Çayı'na giden Civan Roj Ergül (20) akıntıya kapılmış, ailesinin haber vermesi üzerine olay yerine gelen İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne bağlı su altı ekiplerince yapılan arama çalışmasında Ergül'ün cesedi Şerbetli köyü yakınlarında bulunmuştu.

Çalışma sırasında çayda bir otomobil olduğunu gören ekipler otomobilde yaptıkları aramada 2'si erkek 5'i kadın 7 kişinin cesedine ulaşmıştı.

Kaynak: AA

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?