banner39

Cengiz Dağcı, İslama göre defnedilecek

Önceki gün Londra'da hayatını kaybeden Tatar Yazar Cengiz Dağcı'nın İslami usullere göre defnedileceği öğrenildi

Genel 24.09.2011, 10:59 24.09.2011, 11:02
Cengiz Dağcı, İslama göre defnedilecek

Kırımlı Tatar yazar Cengiz Dağcı, dün Londra’da vefat etti. Türk edebiyatının lirik yazarı olarak bilinen ve yazdığı yirmi beşten fazla eserin tamamı Türkçe yayınlanan Dağcı uzun süredir rahatsızdı.

Yazar Cengiz Dağcı’nın daha önce vefat eden eşi Regina Dağcı Hanım'ın daha önce Dağcı öldükten sonra cenazesinin İslami usullere uygun kaldırılması için bir Türk gazeteciden yardım istediği ortaya çıktı.

Cihan Haber Ajansı'na konuşan gazeteci Mustafa Köker, merhumun eşi Regina hanımın vasiyetini Dağcı'nın çocukları Ursula ve Frank Posner'e aktardığını, kendilerinin de buna olumlu yaklaştığını aktardı.

Köker, "Bana, 'o zaman cenazeyi siz Müslüman geleneklerine göre kaldırın' dediler. Ben de aileyi cenaze hizmetleri de veren Süleymaniye Kültür Merkezi ile temasa geçirdim. Merhumun cenazesi İslami usullere uygun olarak kaldırılacak." dedi.

Mustafa Köker, Regina Hanım'ın Cengiz Dağcı evde değilken kendisiyle özel bir konuyu görüşmek istediğini belirterek evine çağırdığını aktardı. Köker, Regina Dağcı'nın şu istekte bulunduğunu ifade etti: “Bak Mustafa, Cengiz’in kalbi iyi değil. Bir ayağı çukurda. Benden önce ölürse cenazesini İslam dinine göre kaldırmamız lazım onun için bana bu konuda yardımcı olur musun?”

Köker, "Benden İslami cenaze hizmeti veren kuruluşların telefon ve adreslerini temin etmemi istemişti. O zaman ben de kendisine bu bilgileri ulaştırdım ancak Regina hanım eşinden erken vefat etti." diye konuştu.

 

 

Kaynak: Cihan

Yorumlar (0)
25
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?