Cerablus'a dönüşler sürüyor

Cerablus'un IŞİD'den alınması üzerine bugün de 250 kişi bölgeye geri döndü

Cerablus'a dönüşler sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gaziantep'in Karkamış ilçesinde barınan yaklaşık 250 Suriyeli, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında IŞİD’den alınan Cerablus'a döndü. 

Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetlerince Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinde terör tehditlerine karşı yürütülen harekatın 19'uncu gününde Türkiye'de barınan sığınmacıların Cerablus'a dönüşü sürüyor. 

İç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan bir grup Suriyeli, ülkelerine gitmek için Gaziantep Valiliğine müracaat etti. Alınan izinlerin ardından aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da bulunduğu 250 kişi, Karkamış Gümrük Kapısı'na geldi. 

Yanlarında eşya ve bavullar bulunan gruptakiler, Karkamış Spor Salonu'ndaki kayıt işlemlerinin ardından güvenlik kontrolünden geçerek Cerablus'a gönderildi. Böylece 4 günde ülkesine dönen Suriyeli sayısı bin 200'e ulaştı.

Sınırı geçen Suriyeliler, memleketlerine kavuşmanın sevincini yaşadı ve Cerablus'un terör örgütü üyelerinden temizlenmesine katkı sağlayan Türkiye'ye teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2016, 17:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35