Çerkes Soykırımı protesto edildi

Çerkes soykırımı, 148. yılında Rusya Konsolosluğu önünde protesto edildi

Çerkes Soykırımı protesto edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

21 Mayıs 1864 Çerkes Soykırımı'nın 148. yıldönümünde, İstanbul Taksim Meydanında toplanan binlerce Çerkes, İstiklal Caddesindeki Rus Konsolosluğunun önünde protesto gösterisi gerçekleştirdi. Eyleme Çerkesler ve diğer Kafkasya halklarına mensup vatandaşların yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

ABD, Almanya ve Türkiye'den birçok sivil toplum kuruluşu ve inisiyatifin bünyesinde yer aldığı uluslararası May21 organizasyonunun çağrısıyla düzenlenen eylemlerin Türkiye ayağı, geniş bir katılımcı kitlesi ile gerçekleştirildi. İstanbul dışından da yoğun katılımın olduğu eylemde, çeşitli sivil toplum kuruluşları, inisiyatif ve üniversite grupları pankartlarıyla kortej içerisinde yerlerini aldılar.

12.00'den itibaren Taksim Meydanında toplanmaya başlayan, 2 binden fazla kişinin yer aldığı gurup,  "Rusya, Biz Geri Geldik", "Çerkes Soykırımını Tanıyın", "Özgür Çerkesya! Şimdi!", "Ortak Mücadele Ortak Gelecek! Bağımsız Abhazya, Bağımsız Çerkesya!", "Soçi Olimpiyatlarına Hayır", "Soykırımı Unutmadık, Unutturmayacağız" yazılı döviz ve pankartlarla 13.30'da yürüyüşe geçti.

Çerkesya bayraklarının yanı sıra Abhazya, Osetya, Çeçenya Dağıstan ve Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti (1918-1921) bayrakları taşıyan grup üyeleri, "Katil Rusya Kafkasya'dan Defol", "21 Mayıs Direnişin Günüdür", "Özgür Çerkesya, Özgür Kafkasya", "21 Mayıslar Devam ediyor", "Kafkasya Faşizme Mezar Olacak", "Gagra Abhazya'dır, Abhazya Gagradır", "Soçi'de Olimpiyat İstemiyoruz", "Ne ABD Ne Rusya, Bağımsız Kafkasya" "Sokak, Direniş, Özgürlük", "Soykırım Sizin Direniş Bizim" sloganları eşliğinde Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosluğunu önüne yürüdü.

Konsolosluk önünde, "Abhazya'yı ilhak etmek isteyen kim?", "Bir buçuk milyon insanın katili kim?", "Çerkes Soykırımı'nın sorumlusu kim?", "Çeçenya'da sivilleri katleden kim?", "Soçi'de kanlı olimpiyat düzenlemek isteyen kim?" yazılı, ok işareti şeklindeki sticker'lar konsolosluk binasını gösterecek biçimde zemine yapıştırıldı ve basın açıklaması sırasında, pankartların önünde, üzerinde Çerkes aile damgalarının ve "21 Mayıs 1864" tarihinin yer aldığı, mezar taşlarını simgeleyen kartonlar yerleştirildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2012, 16:06
YORUM EKLE

banner39