banner39

Çerkesler 'Çerkesçe' TV istiyor

Çerkes Dernekleri Federasyonu Başkanı Baş, "Kültürümüzü geleceğe taşımamız, Çerkesçe yayın yapan bir televizyonun olmasına bağlıdır" dedi.

Genel 21.11.2013, 18:23 19.05.2013, 23:55
Çerkesler 'Çerkesçe' TV istiyor

Çerkes Dernekleri Federasyonu Başkanı Nusret Baş, Çerkez kültürünü geleceğe taşımanın, Çerkezce yayın yapan bir televizyonun varlığına bağlı olduğunu belirterek, "Bu, dünya Çerkeslerinin merkezinin Türkiye olmasını sağlayacaktır" dedi.

İstanbul Çerkes Derneği tarafından "Çerkez Soykırımı ve Sürgünü"nün 149'uncu yıl dönümü dolayısıyla Ali Emiri Kültür Merkezi'nde anma programı düzenlendi.

Nusret Baş, programda yaptığı konuşmada, 21 Mayıs'ı "dünyanın gördüğü en büyük soykırımlardan birinin tarihi" şeklinde tanımlayarak, Çerkezlerin dinlerini ve kültürlerini koruyabilmek için vatanlarını feda ettiğini söyledi.

Baş, "Çerkez soykırımı"nın uluslararası bir mesele olduğunu belirterek, "Bizi biz olarak kabul eden, bizim meselemizi kendi meselesi olarak kabul eden, kültürümüzü geleceğe taşımak gayretinde bize destek verecek bir anlayışa doğru gidiyoruz. Bunu, örgütlenerek, daha gür sesle, devletimizi yönetenlere, hükümet yetkililerine duyurabilirsek, inanıyorum ki bize büyük destekleri olacaktır" diye konuştu.

Çerkez kimliği ve kültürünü geleceğe taşımak konusunda daha büyük gayret içinde olmaları gerektiğine işaret eden Baş, şöyle devam etti:

"Kendi dilimizi konuşabildiğimiz, çocuklarımıza kendi kültürümüzü öğretebildiğimiz günlere ulaşmak ümidiyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Hükümeti'nden öncelikli talebimizi sürekli yinelemek istiyoruz. Kültürümüzü geleceğe taşımamız, Çerkesçe yayın yapan bir televizyonun olmasına bağlıdır. Bu, dünya Çerkeslerinin merkezinin Türkiye olmasını sağlayacaktır. İkincisi, ilkokul birinci sınıftan itibaren mutlaka anadilde eğitim istiyoruz. 2 saat, 3 saat, 4 saat, ne kadarsa... Çünkü sadece 5. ve 6. sınıflara veriliyor. Bu, yeterli değil. Birinci sınıftan itibaren, Çerkesçe eğitim istiyoruz. Bunu da örgütlenerek ilettiğimiz zaman, zannediyorum büyüklerimiz duyarlılıkla yaklaşacaklardır."

"SOÇİ'DE OLANLARIN ÖZETİ, TARİHİ ÇARPITMAKTIR"

İstanbul Çerkes Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tuğuj Halis Din de 149 yıl önce uygulanan "soykırım"ın bugün de devam ettiğini savunarak, "Soçi'de yapılacak olimpiyatlar bunun bir örneğidir. 2014 yılında 'Geleceğe açılan kapı' sloganıyla, bir Rus toprağı olarak pazarlanmaya çalışılan, Çerkesya'nın kadim başkenti ve soykırımın merkezi Soçi'de düzenlenecek olimpiyatlar, etik olmaktan çok uzaktır. Olimpiyatların gerek tanıtım aşamasında gerekse diğer çalışmalarında, Çerkes adının dahi anılmadığı Soçi'de şu ana kadar olanların özeti, tarihi çarpıtmak ve kültürel soykırımdır" diye konuştu.

Son 2 yıl içinde Suriye'de yaşananlardan mağdur olan Çerkezlerin anavatanlarına dönüşlerinde, Rusya tarafından bürokratik engeller çıkarıldığını kaydeden Din, Suriye'de yaşayan, iç savaştan uzaklaşmak isteyen 10 binlerce Çerkezin vize almalarının engellendiğini söyledi.

Din, 21 Mayıs'ta yaşananlar konusunda Türkiye'ye ve tüm dünyaya sorumluluklar düştüğünü anlatarak, "Kurulduğundan beri bu ülkenin her türlü durumuyla hemhal olmuş, bu ülkenin bir parçası olan Çerkeslerin beklentisi, Türkiye Cumhuriyeti'nin bu trajediyi artık görmesidir. Bunun yanında tüm dünya, bu acıya ortak olmalı, 149 yıl önceki gibi kör, sağır ve dilsiz davranmamalıdır" dedi.

Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Karaman da anma programlarının, yapılan zulmün unutulmamasını sağlayacağını ifade ederek, bu tür olayların bir daha yaşanmaması için kenetlenip, birlikte olmak gerektiğini dile getirdi.

Karaman, Çerkezlerin dilinin öğretilmesi konusunda yer sağlayarak, lojistik destek verebileceklerini aktardı.

Programda, Çerkezce dualar edildi, sürgünü anlatan sinevizyon gösterisi sunuldu.
    

Kaynak: AA

Yorumlar (1)
Yılmaz Özcan 8 yıl önce
. ÖNEMLİ BİLİMSEL GERÇEKLER April 29, 2015 Eagle .....“İkincisi, Kiril alfabesinin sadece Rusya Federasyonu halklarınındilleri için değil, hatta Rus dili için bile uygun olmadığıdır vebuna inanmak için yeteri kadar sebep vardır. Belki de Kiril,Sovyetler Birliğinin birkaç yüzyıl olmasa da en azından biryüzyıllık geri kalmışlığının sebebidir. Şimdi aynı şey RusyaFederasyonu için de geçerlidir. Kiril’in verdiği en temelzararlardan biri; bu alfabe temelinde hızlı okuma tek
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?