banner15

Cezayir'de Erdoğan'a fahri doktora unvanı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a "insanlığa katkılarından ötürü" Cezayir Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi

Cezayir'de Erdoğan'a fahri doktora unvanı

Başbakan Erdoğan'ın Kuzey Afrika turu devam ediyor. İlk durağı Fas olan Başbakan Erdoğan, buradaki temaslarından sonra dün Cezayir'e geçti. Erdoğan ve beraberindeki heyet Cezayir'deki temaslarını sürdüyor.

Cezayir'deki ikinci gününde Başbakan Erdoğan'a, Cezayir Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi. Törenin ardından üniversitede eğitim gören ve yine burada Türkçe eğitimi alan Emine Sadi isimli Cezayirli bir kız öğrenci, 'Ben Seni Sevduğumi' türküsünün sözlerini okudu. Bunun üzerime çok memnun olduğu gözlenen Erdoğan, Emine'yi tebrik ederek, "Bu tabii şiir olmasının ötesinde aynı zamanda beni kendi memleketime, Karadeniz'e de götürdü" dedi.

Sözleri şiir gibi okuyan genç kıza yönelik, "Bir de enstrüman olsaydı" dedi. Emine Sadi, daha sonra Türk gazetecilerin ricasını kırmayarak, türküyü kameralar karşısında bir de makamıyla beraber okudu.

İNSANLIĞA KATKILARINDAN ÖTÜRÜ

Başbakan'a Ünvanın verildiğini açıklamasının ardından cübbesini de sunan Cezayir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tahir Haccar yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan'ın ülkelerine ve üniversitelerine ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Haccar, "İnsani ve sosyal ilimler ile insanlığa katkısı" dolayısıyla Erdoğan'a fahri doktora unvanı verdiklerini de açıkladı.

Başbakan Erdoğan ise besmeleyle başladığı yaptığı teşekkür konuşmasında, iki ülke eğitim kurumlarının işbirliği içerisinde olmasını temenni ettiğini dile getirerek, "Bu konuda bizler üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız. Cezayirli gençler bizim ülkemize, bizim gençlerimiz de buraya gelsin" dedi. Arapça konusunda Türkiye'nin ciddi bir açığı olduğunu belirten Erdoğan, "80'i aşkın ilahiyat fakültemiz var. Grameri hallediyorlar ama Arapçayı konuşma konusunda zayıflık var. Biz bunu Cezayir gibi Mısır gibi Ürdün gibi ülkelerle gidermenin gayreti içerisindeyiz" diye sözlerini sürdürdü.

Öte yandan törene Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Cezayir Yüksek Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanı Raşit Haravbiyye de katıldı.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2013, 16:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35