Cezayir'de 'Türkoloji' bölümü açılıyor

TİKA'nın maddi desteğiyle kurulan ve müfredatı Yunus Emre Enstitüsü tarafından hazırlanan bölümün açılışı 27 Ocak'ta yapılacak

Cezayir'de 'Türkoloji' bölümü açılıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cezayir 2 Üniversitesi'nde "Türkoloji" bölümü açılıyor.

Türkiye'nin Cezayir Büyükelçiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, Yunus Emre Enstitüsü ve Cezayir 2 Üniversitesi arasında imzalanan işbirliği antlaşmasıyla kurulmasına karar verilen Türkoloji bölümünün resmi olarak 27 Ocak'ta açılacağı bildirildi.

Açılışına pek çok Cezayirli ve Türkiyeli yetkilinin katılması beklenen bölümün temelleri 2013 yılında atılmıştı. Toplam üç derslikte yaklaşık 100 öğrencinin eğitim alacağı bölümün müfredatı Yunus Emre Enstitüsü tarafından hazırlanıyor.

Türkoloji bölüm başkanı Doç. Dr. Şekip Bin Hafri, ''Türk dili ve edebiyatı ilk defa Cezayir üniversitelerinde okutulacak'' dedi. Hafri, Türkoloji bölümünün bütün masraflarını karşılayan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'na (TİKA) ve Cezayir'de bulunan Türk Büyükelçiliği'ne minnettar olduklarını belirtti.

 Yaz tatillerinde de kamuya açık Türk dili eğitimi vermesi düşünülen bölümün özellikle Cezayirli öğrenciler tarafından büyük rağbet görmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2014, 14:27
banner53
YORUM EKLE

banner39