banner15

CHP heyeti Mısır temaslarını tamamladı

Mısır'da bir dizi temaslarda bulunan CHP'li heyetin başkanı Öztürk Yılmaz, Mısır'ın, Türkiye ile gerginliğin sebebini Cumhurbaşkanı ve hükümetin politikasına bağladığını söyledi

CHP heyeti Mısır temaslarını tamamladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP’nin Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz başkanlığındaki heyeti, bazı temaslarda bulunmak üzere gittiği Mısır'dan döndü.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun görevlendirmesi üzerine, Öztürk başkanlığında oluşturulan heyette TBMM Dışişleri Komisyonu üyeleri İstanbul Milletvekili Oğuz Kaan Salıcı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın bulunuyordu.

CHP heyeti; Mısır Parlamentosu, Mısır Dışişleri Bakanlığı ve Mısır Sanayi Ticaret Bakanlığı yetkilileriyle görüşmeler yaptı.

Yılmaz, Hürriyet’e yaptığı değerlendirmede “Mısır, Türkiye ile ilişkilerinin bu seviyede olmasından üzgün. Ama bunun Cumhurbaşkanı ve hükümetin politikasından kaynaklandığını belirtiyor” dedi.

Yılmaz, “Mısır ve Türkiye ilişkilerinin boyutlarını her açıdan ele aldık. İki ülke ilişkilerinde nerelerde tıkanma olduğuna ve bu tıkanıklığın nasıl açılacağına ilişkin görüş alışverişinde bulunduk. Mısırlı yetkililer, Türkiye ile ilişkilerin bu seviyede olmasından çok üzgünler. Ama bunun şu andaki Sayın Cumhurbaşkanı ve hükümetin politikasından kaynaklandığını belirtiyorlar” dedi.

Görüşmelerin çok olumlu bir havada geçtiğini ifade eden Yılmaz, “İki ülke ilişkilerinin yanı sıra bölgesel ve küresel konular da konuşuldu. Devlet ciddiyetiyle ve görüşmenin olabildiğince siyasi bir mecraya uzanmasına izin vermeden, objektif değerlendirmeler yaptık” ifadelerini kullandı.

CHP, 2013'te de dönemin Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu başkanlığında bir heyeti Mısır'a göndermişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2016, 12:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48