banner39

CHP liderinden 'Akiller'in talebine ret

Akil Adamlar heyeti çalışmalarına devam ederken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile de görüşmek için randevu talep etti. Ancak Kemal Kılıçdaroğlu Akil İnsanlar'ı kabul etmedi.

Genel 03.05.2013, 12:39 03.05.2013, 12:41
CHP liderinden 'Akiller'in talebine ret

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Akil Adamlar Heyeti İç Anadolu grubu başkanı Ahmet Taşgetiren Kemal Kılıçdaroğlu'ndan randevu talep ettiklerini ancak Kılıçdaroğlu'nun Akil Adamlar'ı kabul etmediğini söyledi.

Çözüm süreci kapsamında yurdun her yerini gezerek çeşitli kesimlerle görüşen Akil Adamlar Heyeti, bir aylık çalışmalarını değerlendirdi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın da İstanbul'dan telekonferansla katıldığı Anadolu Ajansı Genel Merkezi'ndeki toplantıya İç Anadolu Grubu Başkanı Ahmet Taşgetiren, Karadeniz Grubu Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez ve Güneydoğu Anadolu Grubu Üyesi Ahmet Faruk Ünsal geldi.

İç Anadolu Grubu Başkanı Ahmet Taşgetiren, gelinen süreci nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, projenin kendileri için çok önemli bir tecrübe olduğunu anlattı. Mesleği dolayısıyla İç Anadolu Bölgesi'ni yakından tanıdığını ifade eden Ahmet Taşgetiren, "Ama bu süreç farklı bir süreç, 30 yılın getirdiği bir takım birikimler, toplumun zihninde oluşturduğu bir takım değerlendirmeler, kaygılar var" dedi.

"Barış" kelimesinin önemine değinen Ahmet Taşgetiren, "Çok anlamlı ve önemli olmasına rağmen bu kelime etrafında bile tartışmaların olduğu bir süreçten geçiyoruz. Barış bile tartışılıyor, dolayısıyla onun muhalefeti oluşuyor" ifadesini kullandı.

"İŞÇİ PARTİSİ EKSENLİ BİR MUHALEFET OLUŞUYOR..."

"Yer yer iktidar muhalefet söz konusu ve o iktidara muhalefet Akil Adamların çalışmalarına yönelik muhalefete de dönüşüyor" diyen Taşgetiren, şöyle devam etti:

"Ama, her şeye rağmen çok iyi ilişkiler kurduğumuzu söyleyebilirim. O muhalefetin daha bloke bir nitelik arz ettiğini düşünüyorum. Gittikçe daha lokalize olmuş, belli bir kaç isme, siyasi odağa yönelmiş bir nitelik kazanıyor. Onun adlandırılmasında bir mahsur var mı bilmiyorum ama benim adıma, İşçi Partisi eksenli bir muhalefet oluşuyor. Gittikçe daha onun öne çıktığı, sanki onun organizasyonuyla oluşan bir muhalefet. Bazı yerlerde, 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' sloganıyla, ya da o çevrenin yumruk sıkma modeliyle, diyelim ülkücü bazı insanlarımızın el işaretleri bir birine karışıyor. Yer yer, 'Ya Allah, Bismillah' sloganları bir birine karışıyor. Ben bunun İç Anadolu'da halk nezdinde yadırgandığını düşünüyorum, bu tarz bir buluşmanın toplumsal karşılığı olduğunu düşünmüyorum. Daha tecrit olmuş bir yapı ortaya çıkıyor. Belki medyanın genel ilgisinde, protestolar öne çıktığı için, olay boyutlu çalıştığı için medyada sanki çalışmalarımızda yoğun protestolarla karşılaşıyormuş gibi başlangıçta, bir izlenim doğdu."

"KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞME TALEBİMİZ OLDU"

Muhalefeti ziyaret etmeyi düşündünüz mü? şeklindeki soru üzerine Taşgetiren, "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmek için bir talebimiz oldu ancak kabul görmedi" dedi.

Kılıçdaroğlu'nun anamuhalefet partisi lideri olduğunu ve önemli bir görevi yürüttüğünü dile getiren Taşgetiren, "Çalışmalarımızı paylaşalım istedik, bizim iktidar yanlısı bir durumumuz yok. Kimseye aklımızı kiraya vermedik, anamulahefetle de görüşebiliriz MHP ile de görüşebiliriz. Keşke olsaydı" ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?