CHP Meclis'in toplanması için başvuru yaptı

CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi, TBMM Genel Kurulu'nun 18 Mart Salı günü olağanüstü toplanması talebiyle Meclis Başkanlığı'na başvurduklarını bildirdi.

CHP Meclis'in toplanması için başvuru yaptı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Meclis'i olağanüstü toplantıya çağırmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

TBMM'nin dört eski bakan hakkındaki fezlekeleri görüşmek üzere 18 Mart Salı günü saat 15.00'de olağanüstü toplanması konusundaki taleplerini TBMM Başkanlığı'na sunduklarını aktaran Hamzaçebi, talepte 132 CHP milletvekilinin imzası olduğunu söyledi.

Taleplerinin iki bölümden oluştuğunu belirten Hamzaçebi, şöyle devam etti: "Birincisi, dört eski bakan hakkındaki fezlekenin TBMM Genel Kurulu'nda okunarak, milletvekillerinin bilgisine sunulması. İkincisi de bu fezlekelerin TBMM'ye intikalinin gecikmesi ile Meclis'e intikal ettikten sonra Genel Kurul açık olduğu halde Genel Kurul'da okunmasındaki gecikme veya bu fezlekelerin okunmamasına ilişkin idari işlemlerin bir genel görüşme konusu yapılması. Yani dört fezlekenin okunması ve bu konuya ilişkin bir genel görüşme önergesini TBMM Başkanlığı'na verdik. Biz olağanüstü toplantı olan günde fezlekelerin TBMM'de okunarak buna ilişkin belgelerin, dosyaların da milletvekillerinin bilgisine sunulmasını Meclis Başkanımız'dan bekliyoruz. Sayın Meclis Başkanı'nın fezlekeleri Genel Kurul'a okutup, ilgili dosyaları ve belgeleri de milletvekillerinin bilgisine sunma dışında bir seçeneği bulunmamaktadır. Sayın Meclis Başkanı'nın belgeleri milletvekillerinin bilgisine sunmamak ya da fezlekeleri okutmayarak onun bir özetini okutmak gibi bir takdir hakkı bulunmamaktadır."

Meclis Başkanı'nın dosyaları milletvekillerinin incelemesine açmaması halinde yargı yolunun da denenebileceğini belirten Hamzaçebi, "Fezlekenin eki dosyalar milletvekillerinin bilgisine sunulmazsa, TBMM seçim sonrası her gün bu konuyu konuşacaktır" dedi.

Hamzaçebi, bir soru üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da miting programlarını revize ederek olağanüstü toplantı günü TBMM'de olacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2014, 14:23
banner53
YORUM EKLE

banner39