banner39

CHP'den 13 bin Euro maaş sorusu

CHP, Kamu Görevlileri Etik Kurulu kararlarının internet istesinde yayınlanamasına neden son verildiğini sordu ve bunun kurumun 13 bin Euro maaş alan danışman tespitiyle ilgisi olup olmadığını gündeme getirdi

Genel 23.05.2012, 12:01 23.05.2012, 12:01
CHP'den 13 bin Euro maaş sorusu

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

CHP'den, amacı, "kamu görevlilerinin uymaları gereken saydamlık, tarafsızlık, dürüstlük, hesap verebilirlik, kamu yararını gözetme gibi etik davranış ilkeleri belirlemek ve uygulamayı gözetmek..." olan Kamu Görevlileri Etik Kurulu'yla ilgili Başbakan Erdoğan'a soru geldi.

CHP Grup Başkanvekili Muahrrem İnce, Erdoğan'ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu yazılı soru önergesinde, kurul kararlarının internet sitesinde yayınlanmasına neden son verildiğini sordu.

Kurul kararlarının, Anayasa Mahkemesi kararı ile kurum ve kişi adı karartılarak yayınlanmamasının hukuki dayanağını öğrenmek isteyen İnce, "Bunun size bağlı bir kurumda 13 bin Euro net maaşla çalışan bir danışmanın varlığına ilişkin Etik Kurul kararının ortaya çıkmasıyla bir ilgisi var mı?" dedi.

İnce, önergesinde şu sorulara yer verdi: ''Etik Kurul kararları yayınlanmayacaksa, kurul kararlarının yaptırımı ne olacak?

Etik Kurul kararlarının yayınlanmamasının, size bağlı bir kurumda 13 bin Euro net (22 bin Euro brüt) maaşla çalışan bir danışmanın varlığına ilişkin Etik Kurul kararının ortaya çıkmasıyla bir ilgisi var mı?

Kamuda 13 bin Euro net maaş alan bir danışmanın varlığına ilişkin Etik Kurul kararının gazetelerde çıkmasından hemen sonra Etik Kurul kararlarının kurulun internet sitesinden kaldırılması etik mi?

Kurul kararlarının, idare mahkemesi nezdinde açılan bir dava sonucu henüz dava sonuçlanmamışken kaldırıldığı doğru mu?''

BİR MAAŞ SORUSU DAHA!

Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu başka bir önergesinde ise İnce, Başbakanlık Yatırım, Destek ve Tanıtım Ajansı'nın yurtiçi ve yurtdışı teşkilatında kaç personelin görev yaptığını ve bazı personele Euro, dolar üzerinden maaş ödendiği iddialarını sordu.

İnce, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'a yönelttiği soru önergesinde ise bir gazetede yer alan eski Tekel likör arazisinde bulunan, koruma kurulu tarafından kültür varlığı olarak tescil edilen bacanın, bakanlığın devreye girmesiyle yıkıldığı haberini gündeme getirdi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?