banner15

CHP'li Şengül'den yeni açıklama

Yaptığı açıklamalarla CHP içindeki yolsuzluk iddialarını itiraf eden Şengül, bugün yaptığı açıklamada yeni iddialarda bulundu

CHP'li Şengül'den yeni açıklama

CHP'nin eski Ankara İl Başkanı Tarık Şengül, Ankara "Büyükşehir Belediyesi A Takımı" adını verdiği 3 kişinin gelişme alanlarında toplam 83 konuta sahip olduğunu belgeleyerek savcıları göreve çağırdı.

Şengül, Mülkiyeliler Birliği'nde düzenlediği basın toplantısında, göreve getirilişinin ardından Ankara'daki "imar rantına" ilişkin çalışmalar yaptığını belirten Şengül, bu sırada "imar alanında yolsuzluk, rüşvet ve usulsüzlüklerin sanılandan çok daha derin olduğunu gördüğünü" öne sürdü.

"Kendi evlerini temiz tutmayanlar, başkasını kirli olmakla suçlayamazlar" diyen Şengül, "İmar yolsuzluklarına" ilişkin çalışmaları yürütürken, zaman zaman yollarına kendi partilerine üye bazı yöneticiler, bazı karar vericilerin de çıktığını gördüklerini, ancak en ufak bir parti ayrımı gözetmeksizin, kabul edilemeyecek tüm kararlara karşı durduklarını söyledi.

Ankara'da gerçek plan yapma yetkisinin Ankara Büyükşehir Belediyesine ait olduğunu belirten Şengül, basın mensuplarına gösterdiği "2023 Başkent Ankara Nazım İmar Planı Açıklama Raporu"nun, Ankara'nın anayasası olduğunu söyledi.

"Söz konusu planın yapıldığı günün ertesinde Büyükşehir Belediyesi tarafından delinmeye başladığını" ileri süren Şengül, kendilerini rahatsız edenin ise bu durum olduğunu bildirdi.

"Kendileri cam evlerde oturanlar, başkalarının evlerine taş atamazlar" diye bir söz olduğunu ifade eden Şengül, şöyle devam etti:

"O nedenle biz öncelikle kendi evimizde temizlik istiyoruz. Her kim, hangi makamda olursa olsun, bizim inandığımız değerlere, hukuki çevrelere, planlamalara uymamışsa karşısında durduk. Onun için ben eleştiriye kendi evimden başladım. Şimdi oradan aldığım güçle, Ankara Büyükşehir Belediyesinin belediye başkanına ve A takımına taşı atıyorum. Çünkü temiz bir yerden siyaset yapıyoruz. Dün Başbakan bir açıklama yaptı, 'CHP pisliğine baksın, pisliğini temizlesin. İl Başkanı'nın yaptığı açıklama çarpıcı, onlar temizlemezse bu devletin kurumları vardır. Gider temizlerler' dedi. Üslubu bir yana bırakıyorum, Başbakan'a bu duyarlılığı için teşekkür ediyorum. Ama kendisini Büyükşehir Belediyesi ile açıklayacağım belgelerle ilgili aynı duyarlılığı göstermeye davet ediyorum."

ŞENGÜL'ÜN CHP İLE İLGİLİ İDDİALARI

Şengül, CHP yönetimini zora sokacak şu açıklamayı yaptı: "Biz dosyayı incelerken mayıs ayında bir işadamı, üst düzey bir partili aracılığıyla randevu istedi. Tedirgin oldum. Çünkü gelen, Ankara'da müteahhitlik, arsa alım satım işleri yapan, siyasetle de uğraşan bir işadamıydı. Tuzak olabileceği korkusuyla görüşmeyi kayda aldırdım. İşadamı, Çayyolu'ndaki imar değişikliğine Şehir Plancıları Odası'nın açacağı davaya engel olmamı istedi. Karşılığında 'Seçim çalışmalarında kullanırsınız' diyerek maddi destek vaat etti. İşadamının çabası anlaşılır da, bizim siyasilerin aracılığını hazmetmek zor." Şengül, Çayyolu'ndaki arazi ile ilgili yapılan imar değişikliği sonucu 188 konut sayısının 5 kat civarında artarak 892'ye ulaşmasının sağlandığını ve ortada 300 milyon dolarlık bir rant oluşturulduğu iddiasında bulunmuştu.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2011, 14:08
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35