banner15

CHP'li Tanal: İSPARK hukuka aykırı

CHP'li Mahmut tanal, belediyelerin cadde ve sokakları otopark olarak kullanamayacağını savunarak vatandaşların para ödememesi gerektiğini söyledi

CHP'li Tanal: İSPARK hukuka aykırı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinin, cadde ve sokakları otopark olarak kullanmasının, hukuka aykırı olduğunu tescil ettiklerini belirterek, vatandaşların bundan sonra ücret ödememesi gerektiğini söyledi.

Tanal, sokak ve cadde üzerlerinde park eden araçlardan alınan otopark ücretlerine ilişkin TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik olduğu gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yan kuruluşu İSPARK'ın cadde ve sokakları otopark olarak kullandığına dair iptal davası açtığını anımsatan Tanal,  İstanbul İdare Mahkemesi'nin, İstanbul'da oturmadığı ve milletvekili olması nedeniyle davayı reddettiğini anlattı.

Tanal, milletvekili seçilmesinin, ikametgahının İstanbul'da olmadığı anlamına gelmeyeceğini ifade ederek, ikametgah belgesini mahkemeye ilettiğini, Danıştay'a temyiz ettiğini kaydetti. Tanal, Danıştay'ın, ikametgah ibraz etmesiyle, mahkemenin kararını bozduğunu vurgulayarak, bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin cadde ve sokakları amaç dışı kullandığını söyledi.

İmar Kanunu'nun 37. maddesine göre, yapı kullanma izni verildiğinde o bina içinde otopark alanı tahsis edilmesi gerektiğine işaret eden Tanal, eğer otoparkla igili alan tahsis edilmemişse yapı kullanma izni verilmediğini belirtti. Tanal, yasaya göre,  eğer bina kendi içinde otopark yeri ayıramıyorsa, her araç için 20 metrekarelik otopark tahsis edilemiyorsa otopark parasının belediye hesabına yatırılarak, yapı ruhsat izni verildiğini anlattı. Tanal,  büyükşehir belediyesinin bulunduğu sınırlar içinde ilçe belediyelerinin, topladığı paraları büyükşehir belediyesi hesabına yatırdığını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Büyükşehir belediye başkanlıkları, Otopark Yönetmeliği uyarınca, her ilçe belediyesinin hesabına, faizli olarak hesap açtırması, halkın yararlanacağı ücretsiz bölge otopark yapılması lazım. Ancak büyükşehir belediyelerinin hiçbirinin, topladıkları bu paraları, otopark amacıyla kullanmadığı, çarçur ettiği, amaç dışı kullandığı, vatandaşlara ücretsiz yararlanacağı bölge otoparkı yapmadığı anlaşılmaktadır. Bölge otoparkları yapmayınca yol amaçlı tahsis edilen yollar, caddeler daraltılarak otopark olarak kullanılmaya başlandı. Vatandaş, oralara park edecek ama ücretini ödemeyecek. Bu işlem, bu uygulamanın hukuka aykırı olduğunun mahkeme kararıyla tescilidir.  Mahkeme kararları anayasa uyarınca tüm idareleri bağlar. Bu idare kararlarını yerine getirmeyen belediyeler suç işlemiş olur. Vatandaşın tazminat davası açma hakkı var.

Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinin, cadde ve sokakları otopark olarak kullanmasının hukuka aykırı olduğunu tescil ettik. Vatandaşların bundan sonra ücret ödememelerini, uygulamaya yönelik olarak belediyeler hakkında suç duyurusunda bulunmalarını, hem de tazminat davası açma hakkı doğduğunu ikinci bir kararla tescil ettik.  Nasıl vatandaş kanuna uyuyorsa, belediyeleri, bakanları, idareyi, kamu görevlilerini hukuka uygun hareket etmeye ve mahkeme kararına uymaya davet ediyorum. Uymayan kamu görevlileri hakkında vatandaşın suç duyurusunda bulunmasını talep ediyorum. "

Tanal, otopark parasının amaç dışında kullanılamayacağına işaret ederek,  amaç dışı kullanılması halinde Cumhuriyet savcılarının, resen hareket etmesi, büyükşehir belediye başkanları hakkında suç duyurusunda bulunması, soruşturma açması gerektiğini savundu.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2013, 13:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
ispark otopark elemanı
ispark otopark elemanı - 7 yıl Önce

3bin 300 kişinin ailelerinin ekmek yediğini düşündünüzmü bu işi önceden yapanlar sizde iyi biliyorsunuz şarap şişesi elinde gezenler bu işi yapıyordu kurum şuanda 3 bin 300 kişinin ailerini düşündünüzmü siz sadece isparkı kafaya takmışsınız mesele ispark değil büyük şehir belediyesi oldugu için ama aynı şekilde kastaş kadıköy belediyesi otopark işletmesi var aynı şeyi kurumada düşünüyormusunuz.

otopark elemanı
otopark elemanı - 7 yıl Önce

ben 2006 da isparka girmeden önce işsiz birisiydim isparka girdikden sonra 5 tane ailem ve annemi babamı bu işten rıskını sağladım. allah bu işi kuranlardan rağzı olsun şuanda 3 bin kişiyi geçmiş bir kurumdur allah bize gelen müşterilerden rağzı olsun inanın 10 tane arabadan 8 tanesi bizden memnun değnekcilerden bizi kurtardınız allah sizden rağzı olsun bir tek sevmeyenler bizi siyasi olarak dşnyr

banner39

banner50

banner47

banner48