banner39

CIA casusluk için yaptığı aşıları sonlandırdı!

CIA, casusluk faaliyetlerinde kullanmak üzere birçok ülkede yürüttüğü aşı faaliyetlerini sona erdirdiğini açıkladı

Genel 21.05.2014, 10:18 21.05.2014, 11:12
CIA casusluk için yaptığı aşıları sonlandırdı!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı (CIA), düzenlediği aşı programlarını bundan sonra casusluk faaliyetleri çerçevesinde kullanmayacağını açıkladı.

ABD'deki bazı tıp fakültelerinin dekanları ülke yönetimine bir dilekçe yazarak aşı programlarının casusluk faaliyetleri için kullanılmasının sağlık için tehdit oluşturduğu gerekçesiyle uygulamanın iptal edilmesini istemişti. Beyaz Saray İç Güvenlik ve Terörle Mücadele Danışmanı Lisa Monaco tarafından verilen cevap mektubunda, CIA'nın aşı programlarını artık istihbarat amaçlı kullanmayacağı ve aşılar sonucu elde edilen genetik verileri de kullanmama sözü verdiği belirtildi.

Pakistan'da 2012-2014 arası aşı programında çalışan 60'a yakın sağlık personeli Amerikan casusu olduğu gerekçesiyle öldürülmüştü.

CIA 2011'de Üsame Bin Ladin'in öldürüldüğü operasyonda, istihbarat toplamak için Pakistan'da yürüttüğü Hepatit B aşısı kampanyasından da faydalanmıştı. Bin Ladin'in evinden DNA örneği aldığı iddia edilen Pakistanlı doktor ise cezaevinde bulunuyor.

Öte yandan ABD'li yetkililer, Pakistan'da son zamanlarda artan çocuk felci vakalarındaki artışı aşı programlarının sonlandırılmasına bağladı. Bu açıklama, CIA'nın yeniden aşı programlarına başlayabileceği şeklinde yorumlanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?