banner15

Çiçekçiyi ezerek öldüren hükümlü de tahliye oluyor

Bağdat Caddesi'nde bir çiçekçiyi ezdikten 87 gün sonra teslim olan Murathan Öztürk de altı ay sonra denetimli serbestlikten yararlanıp tahliye olabilecek

Çiçekçiyi ezerek öldüren hükümlü de tahliye oluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bağdat Caddesi'nde çiçekçi Mehmet Emin Kaya’ı ezerek öldüren ve 7 yıl hapse mahkum olan Murathan Öztürk tahliye oluyor.

Vatan gazetesinden Çağdaş Ulus'un haberine göre Öztürk'ün, infaz yasasına göre 7 yıllık cezanın 3,5 yılını yattıktan sonra tahliye olması beklenirken hükümetin çıkardığı şartlı salıverme uygulamasıyla Öztürk kısa süre sonra tahliye olacak. Kanun Hükmünde Kararnamede yer alan uygulamadaki "cezalar yarı yarıya düşer" maddesine göre Öztürk'ün 7 yıllık cezası 3,5 yıla düşüyor.

Kadıköy Bağdat Caddesi'nde 11 Temmuz 2015 tarihinde, kullandığı lüks otomobil ile yol kenarındaki çiçekçi Mehmet Emin Kaya'ya (34) çarparak ölümüne neden olduğu suçlamasıyla aranan ve 87 gün sonra (5 Ekim 2015) teslim olan hukuk fakültesi öğrencisi Murathan Öztürk (19), "Bilinçli taksirle bir kişinin ölümüne neden olmak" suçundan şubat ayında 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Cezayı veren Anadolu 77. Asliye Ceza Mahkemesi, Öztürk için hiçbir indirim maddesi uygulamadı. Kaya'ya verilen bu ceza ise taksirli suçlarda verilen en yüksek ceza olarak kayıtlara geçti.

6 AY SONRA SERBEST

Şubat ayında aldığı cezadan önce yattığı 5 aylık süre ve cezadan sonra yattığı 7 aylık süre de göz önünde bulundurulduğunda ise Öztürk'ün cezası 2.5 yıla düşecek. Yine şartlı salıverme uygulamasına göre mahkumlar cezalarının son iki yılında tahliye olacağı için Öztürk de 6 ay sonra serbest kalacak. Öztürk bu 6 aylık süreyi ise açık cezaevinde geçirip, zaman zaman haftalık izinlerle ailesini görmeye gidebilecek.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2016, 11:37
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48