'Cihaner'in gizli odası bulundu' iddiası

Erzincan Ergenekon sanığı İlhan Cihaner'in Erzincan Adliyesi'ne gizli bir sorgu odası yaptırdığı ileri sürüldü. Odanın evrak deposu olarak kullanıldığı iddia ediliyor.

'Cihaner'in gizli odası bulundu' iddiası

CHP'den milletvekili aday adayı olanErgenekonsanığı, Erzincan Cumhuriyet eski Başsavcısı İlhan Cihaner'in, adliye içine gizli sorgu odası yaptırdığı öne sürüldü. Adliye'nin 5. katındaki makam odasının çaprazında yaptığı gizli sorgu odasının Cihaner'in, İsmailağa cemaatine yönelik operasyonlara başladığı zaman yaptırdığı iddia edildi. Erzincan'da gazetecilik yapan Kemal Özdemir'in “Ergenekon Fay Hattında Erzincan” adlı kitabında yer alan iddia, cemaate özel gizli sorgu odasının fotoğrafları da kitapta ilk kez yayınlandı. Özdemir, kitabında gizli sorgu odasını şöyle anlattı:

AYNI ZAMANDA GİZLİ EVRAK DEPOSU

“Odayı, Türkiye'nin hiçbir adliyesinde benzeri olmayan bir şekilde dizayn etmişti. Mevcut bir odayı alçıpan ile üç parçaya ayırıp, gizli dosyaları sakladığı küçük bir arşiv, içerisinde cıvalı aynanın bulunduğu bir teşhis odası bulunan, aydınlatma ve havalandırması olmayan, içerisinde bir bank bulunan sorgu odası. Yani, başsavcı kendisine standartlara uymayan, karanlık, izbe ve adliyede başka hiçbir savcının kullanmasına izin verilmeyen iki kapılı özel bir oda yapmıştı. Başsavcı gözaltına alındıktan sonra kullanılmayan bu odanın orijinal hali hâlâ muhafaza ediliyor. Başsavcının evi ve makamı arandığında Osman Şanal aradığı birçok belge ve dosyayı bulamamıştı, çünkü Cihaner çok önem verdiği evrak ve dosyaları uzakta değil, hemen yanı başında ama kimsenin bilmediği ve kullanamadığı, bu odada saklamıştı.”

"MAKAM MASASI" DİRENİŞİ

Kitapta yer alan bir başka ilginç görüntü ise Cihaner'in Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal tarafından gözaltına alınma anındaki fotoğraflar oldu. Cihaner'in polise fiziki olarak direnişinin fotoğrafları kitabın kapağını oluşturdu. Fotoğraflarda Erzincan Ergenekon soruşturmasını başlatan Savcı Osman Şanal ile polislerin makam odasına girmesi üzerine hoşgeldiniz demek için ayağa kalkan Cihaner, tekrar makamına oturmak istiyor. Ancak Şanal ve polisler buna izin vermeyince Cihaner'in fiziki direnişe geçtiği görülüyor. Israrla makamına oturmak isteyen Cihaner, beş dakikalık bir direnişin ardından polisler tarafından odadaki misafir koltuğuna oturtuluyor.

 

Kaynak: Star

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2011, 11:52
banner53
YORUM EKLE

banner39