banner39

Çillioğlu'nun oğlu ifade verdi

Düzce Adliyesi'ne gelen Gökhan Çillioğlu, HYSK'nın başlattığı soruşturma kapsamında, Düzce Adalet Komisyonu'na ifade verdi

Genel 05.04.2012, 14:39 05.04.2012, 14:41
Çillioğlu'nun oğlu ifade verdi

Tunceli Jandarma Alay Komutanlığı'nı yürütürken 1994 yılında intihar ettiği ileri sürülen Albay Kazım Çillioğlu'nun ''ölü muayene ve otopsi'' tutanağını tanzim eden dönemin savcısı hakkında yapılan inceleme kapsamında, Çillioğlu'nun oğlu Gökhan Çillioğlu'nun ifadesi alındı.

Düzce Adliyesi'ne gelen Gökhan Çillioğlu, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HYSK) 3. Dairesi'nin, Çillioğlu'nun ölümüyle ilgili dönemin Tunceli Cumhuriyet Savcısı ve hala Ankara Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan Mehmet Taştan hakkında başlattığı inceleme kapsamında, Düzce Adalet Komisyonu'na ifade verdi.

Adalet Komisyonu Başkanlığı'na ifadesini yazılı sunan Çillioğlu, adliye çıkışında AA muhabirine, soruşturma çerçevesinde ifade vermek üzere savcılık tarafından adliyeye çağrıldığını belirtti.

Çillioğlu, ifadesini yazılı verdiğini anlatarak, ''Savcı Taştan'ın incelemeyi tam olarak yapmadığını düşünüyoruz. O dönemde sivil savcılık görevini tam olarak yerine getirmiş olsaydı birçok şey çözülebilirdi. Bu dava bizim için çok önemli. Artık bunu herkes anladı'' diye konuştu.

OLAY

Tunceli Jandarma Alay Komutanlığı görevini yürütürken 1994'te lojmanında ölü bulunduktan sonra dış otopsisi yapılarak ''intihar ettiği'' sonucuna varılan Albay Kazım Çillioğlu ile ilgili soruşturma dosyası, oğlu Gökhan Çillioğlu'nun müracaatı üzerine yeniden açılmıştı.

Malatya Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, olayın yaşandığı tarihte Tunceli Valisi olan Atıl Üzülgen ile dönemin Cumhuriyet Savcısı, Kurmay Başkanı, Jandarma Bölük Komutanı, Çillioğlu'nun korumaları ve MİT görevlilerinin de aralarında yer aldığı birçok kişinin ifadelerine başvurulmuştu.

Savcılık ayrıca, Çillioğlu'nun otopsi raporunu da inceleyerek, kesin ölüm nedeninin belirlenebilmesi için Düzce'de bulunan mezarının açılmasına karar vermişti.

Savcılığın talebi üzerine Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi ''Yeşil'' kod adlı Mahmut Yıldırım ile ''Bozo'' kod adlı Yusuf Geyik hakkında tutuklama kararı çıkarmış, bu kişilerin kırmızı bültenle aranması için başvuruda bulunmuştu.

HSYK, Çillioğlu'nun oğlu Gökhan Çillioğlu'nun, savcı Taştan'ın ''tutanağa işlem saatini yazmadığı, parmak izi ve doku örnekleri gibi delilleri toplamadığı, ölü muayene ve otopsi işlemi sırasında kurşun giriş ve çıkış yerlerini tam olarak tarif etmediği ve olaydan bir gün sonra görevsizlik kararı vererek dosyayı 8. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı'na gönderdiği'' yönündeki iddiaları üzerine halen Ankara Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan Taştan hakkında inceleme başlatılmasına karar vermişti.

 

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü