banner39

Çin, Afrika'da yeni hedefler peşinde

Çin Başbakanı Li Keqiang, dört Afrika ülkesini ziyaret ediyor, bu ülkelerle çeşitli yatırım ve işbirliği anlaşmaları yapılacak

Genel 05.05.2014, 08:22 05.05.2014, 08:22
Çin, Afrika'da yeni hedefler peşinde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin Başbakanı Li Keqiang, dört Afrika ülkesine yapacağı ziyaretine Etiyopya’dan başladı. Etiyopya, Nijerya, Angola ve Kenya’yı kapsayan ve 1 hafta sürecek Afrika ziyaretinde Li, Etiyopya’daki Afrika Birliği merkez binasında 54 üyeli Birlik üyelerine bir konuşma yapacak.

Çin Başbakanı Keqiang'ı, Etiyopya'da Uluslararası Bole Havalimanı'na varışı esnasında Etiyopyalı mevkidaşı Haile Mariam Dessalines karşıladı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, yarın Etiyopya ile Cibuti arasındaki bağlantı karayolunun açılışına katılacak olan Keqiang, Desselines ve Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome ile bir araya gelecek. Görüşmelerde iki ülke arasındaki ticari işbirliğinin artırılması konularının ele alınması bekleniyor.

Keqiang'ın ayrıca Çin'in inşa ettirdiği ve 200 milyon dolara mal olan Afrika Birliği merkez binasını ziyaret edeceği ve Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Nkosazana Dlamini Zuma ile yapacağı görüşmede Afrika Çin ilişkilerini ele alacağı belirtildi.

Etiyopya'da yaklaşık 500 Çin şirketi enerji, otoyol, demir yolu, tekstil, ayakkabı ve deri sanayi alanlarında faaliyet gösteriyor. İki ülke arasında 1,5 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunuyor.

Afrika turu kapsamında Etiyopya'ya gelen Keqiang'ın daha sonra Nijerya, Angola ve Kenya'ya geçmesi bekleniyor.

Çinli yetkililere göre, Çin’in Afrika’daki doğrudan yatırımları 2013 yılında 25 milyar dolara çıktı. Çin, son 5 yıldır Afrika Birliği’nin en büyük ticaret ortağı konumunu sürdürüyor.

Geçen yıl Çin ile Afrika Birliği arasındaki ticaret hacmi 210 milyar dolara ulaştı ve 2 bin 500 Çin firması kara kıtada faaliyet gösteriyor.

Li’nin ziyaret edeceği ülkeler petrol bakımından Afrika’nın en zengin kaynağına sahip ülkeler. Bunlardan birisi de Angola. Bu ülke, günlük 2 milyon varil ham petrol ile Aşağı Sahra’nın Nijerya’dan sonraki ikinci en büyük petrol üreticisi, aynı zamanda, Güney Afrika ve Nijerya’nın ardından Afrika’nın 3. büyük ekonomisi konumunda.

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip Çin, enerji ihtiyacını gidermek için tedarikde çeşitliliğe gidiyor. Zengin yer altı kaynaklarına sahip Afrika kıtası ise Çin için oldukça önem arz ediyor.

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?