banner39

Çin malı artık ucuz olmayacak!

Avustralian National University Öğretim Üyesi Prof. Meng Xin, asgari ücretin yüzde 20 arttığı Çin'de ucuz çalışan merkezli üretimin daha fazla devam ettirilemeyeceğini söyledi.

Genel 21.11.2013, 18:23 29.04.2013, 17:23
Çin malı artık ucuz olmayacak!

Dünya Bülteni / Haber Merkezli

Avustralian National University Öğretim Üyesi Prof. Meng Xin, Çin'de çalışan ücretlerinin artış eğiliminde olduğunu belirterek, "Çin'in büyüme ivmesi azalacak, endüstriyel yapısı da değişmek durumunda kalacaktır. Ucuz çalışan merkezli üretim daha fazla devam ettirilemez" dedi.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) tarafından düzenlenen Ekonomik Araştırma Forumu'nda (EAF) "Çin'de Ucuz İşgücü Tükendi mi?" başlıklı seminer düzenlendi.

"UCUZ İŞÇİ BULUNAMIYOR"

Seminerde konuşan Xin, 2006 yılından bazı şirketlerin ihtiyacını duydukların kalifiye olmayan ucuz işçileri bulmakta zorlanmaya başladığına işaret ederek, "İşçilerin ücretleri giderek yükseliyor. Bunun yakın ve uzun vadede ekonomiye bazı etkileri olacaktır. Benim tahminimce Çin'in büyüme ivmesi azalacak, endüstriyel yapısı da değişmek durumunda kalacaktır. Ucuz çalışan merkezli üretim daha fazla devam ettirilemez" şeklinde konuştu.

ASGARİ ÜCRET YÜZDE 20 ARTTI

Çin'in uzun yıllar ucuz işgücünün merkezi olarak görülmesine rağmen artık bu durumun değişmeye başladığını ifade eden Xin, sadece 2009-2010 yılları arasında işçilerim asgari ücretlerinin yaklaşık yüzde 20 oranında artırıldığını belirtti.

Çin'de ucuz işçiye duyalan talebin henüz bitmediği söyleyen Xin, her ne kadar artan çalışan ücretlerinin ülkenin ekonomik büyümesine olumsuz yönde katkısı olabileceğin söylese de, Çin'in yakın zamanda parasal politikasında bir takım gevşetici hamleler yaptığını, bu şekilde bu yılda güçlü bir ekonomik büyümenin elde edilebileceğine dikkat çekti.

 "VİETNAM'A GEÇİŞ YAPTILAR"

Çin'de şehirlerde yaşanan bazı sosyal gerilimlerin de aslında işçilerin ücretlerinin artırılması yönünde itici etkisi olduğunu söyleyen Xin, şunları kaydetti:

"Geçtiğimiz dönemde düşük karlılıkla ayakta kalmaya çalışan şirketler iç bölgelere ya da Vietnam gibi gelişmekte olan diğer ülkelere geçiş yaptı. Çin'de halen kalifiye olmayan çalışanlara olan talep yüksek. Gerekli reformlar yapılmazsa sanıyorum ki, önümüzdeki yıllarda Çin'de büyüme oldukça engebeli olacak."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?