Çin, silah ticaretinde hızla ilerliyor

En son dünya silah ticareti raporuna göre Çin, Fransa'yı geçerek Almanya'nın peşinden dördüncü sırada yeraldı

Çin, silah ticaretinde hızla ilerliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünya genelindeki en büyük silah ihracatçıları listesinde Çin, fransa'yı sollayarak Almanya'nın gerisinde dördüncü sırada yeraldı. Barış araştırmaları enstitüsü SIPRI'nin raporuna göre Çin, son 5 yılda silah ihracatını yüzde 6 oranında artırarak Fransa'yı geride bıraktı.

Liste başında yine yüzde 29'luk payı ile ABD yeralıyor. Rusya yüzde 27'lik payı ile ikinci sırada yeralırken, yüzde 7'lik bir oranla oldukça geriden Almanya üçüncü olarak takip ediyor. Fransa toplam silah ihracatının yüzde 5'lik bir payına sahip, İngiltere de yüzde 4 oranında silah ihracatı yapıyor. SIPRI verilerine göre son 5 yılda dünya silah ihracatı yüzde 14 oranında arttı.

EN BÜYÜK İTHALATÇI HİNDİSTAN

Dünyada en çok silah satın alan ülke yine Hindistan oldu. 2004 ve 2008 yıllarına göre Hindistan, silah satışlarını yüzde 111 oranında artırdı. Hindistan'ın aldığı silah miktarı, Pakistan ve Çin'in alımlarından üç kat daha fazla. 2009 ve 2013 yılları arasında Hindistan tüm aldığı silahların dörtte üçünü Rusya'dan ithal etti. Geçen yıl dünyanın en büyük silah satıcısı ABD'den aldığı silah miktarını da artırdı. SIPRI, Hindistan'ın silah alımındaki en önemli rakibi Pakistan'ın da geçen 5 yıldaki silah ithalatını yüzde 119 oranında artırdığını bildirdi.

Afrika'da en çok silah alan ülkeler ise Cezayir, Fas ve Sudan. Avrupa'da birinci sırayı İngiltere işgal ediyor. Avrupa'daki genel satış ithalinin yüzde 12'si İngiltere tarafından yapılıyor. Bu ülkeyi ise yüzde 11'le borç krizi içinde bulunan Yunanistan takip ediyor. SIPRI'nin verilerine göre Avrupa geneline bakıldığında son beş yılda silah alımlarının yüzde 25 oranında azaldığı görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2014, 12:38
banner53
YORUM EKLE

banner39