banner39

Çınar'da vatandaşlardan PKK saldırısına tepki

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde PKK'lılar tarafından düzenlenen saldırıda ilçe sakinleri yaşadıkları korku ve mağduriyeti anlatırken, teröre tepkisini dile getirdi

Genel 14.01.2016, 19:05 15.01.2016, 08:16
Çınar'da vatandaşlardan PKK saldırısına tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde PKK'lılar tarafından düzenlenen saldırıda ilçe sakinleri yaşadıkları korku ve mağduriyeti anlatırken, teröre tepkisini dile getirdi.

İlçe Emniyet Amirliği ile lojmanına dün gece bombalı araçla gerçekleştirilen saldırıda çok sayıda ev, iş yeri ve kamu binasında hasar oluştu. Saldırının özellikle Yeşil ve Gazi mahallelerindeki binalarda hasara neden olduğu gözlendi.

Patlama nedeniyle İlçe Emniyet Amirliğinin bulunduğu sokaktaki bazı evlerin duvarları yıkılırken, Kaymakamlık binasının da camları kırıldı. Saldırıda, Yeşil Camii'nin de camları kırılırken, caminin içerisinde şarapnel parçaları olduğu gözlendi.

Valilikçe ilçeye gönderilen ekip tarafından hasar tespit çalışmaları yapılıyor.

"BÜYÜK BİR PATLAMA SESİ UYDUK, DEPREM OLDU SANDIK"

Patlamada evi ve iş yeri zarar gören Selamiye D, yaptığı açıklamada, patlamanın elektrik kesintisine neden olduğunu belirterek, evde büyük korku yaşadıklarını söyledi.

"Büyük bir patlama sesi duyduk. deprem oldu sandık. Camlarımız kırıldı" diyen Selamiye D, iş yerinde de büyük hasar oluştuğunu belirtti.

Patlamanın şiddetiyle evlerinin yıkılacağı korkusu yaşadıklarına dikkati çeken Selamiye D, "Patlamadan sonra silah sesleri geldi. Mağduruz. Barış, barış diyorlar, hani barış? Yazık değil mi? İnsanlar ölüyor. Gece gündüz evimizde uyuyamıyoruz. Çocukları okula gönderemiyoruz. Artık bitsin bu olaylar" dedi.

EVLERİNİ TAHLİYE ETTİLER

Patlamanın meydana geldiği sokakta evi bulunan Özgür A. ve ailesi, duvarları yıkılan evlerini tahliye etmek zorunda kaldı.

Özgür A, patlama sonrasında 2 katlı evlerinin duvarlarının yıkıldığını, bu nedenle evlerinden ayrılmak durumunda kaldıklarını aktardı.

Akrabalarının evine geçici olarak yerleşeceklerini bildiren Özgür A, "Patlama olduğu sırada evde 5 kişiydik. Duvarların bir kısmı yıkıldı. Bu nedenle taşınıyoruz. Ev oturulacak gibi değil" ifadesini kullandı.

"BU OLAYI YAPANLARI LANETLİYORUM"

Metin T. ise patlamanın yaşandığı anda uyumaya hazırlandıklarını bildirdi.

Patlamanın etkisiyle camları kırılan evlerinde büyük hasar oluştuğunu anlatan Metin T, "Patlamadan sonra çatışma başladı. Elektrik kesintisi olduğundan dışarı çok karanlıktı. Mermiler bize gelir diye korkudan dışarıya çıkamadık. Salona geçtik sabaha kadar ayakta bekledik" diye konuştu.

Evlerinin oturulamaz hale geldiğini aktaran Metin T, "Saldırı polise veya bize yapılmış fark etmez. Ne olduysa siviller zarar gördü. Neredeyse ilçenin tüm evleri hasar gördü. Bu olayı yapanları lanetliyorum" ifadesini kullandı.

"POLİS DE ASKER DE SİVİL DE ÖLMESİN"

İbrahim Ö, patlama sesiyle uykudan uyandığına işaret etti.

Patlama sırasında evin içini toz kapladığını, eşi ve 3 çocuğu ile enkaz altında kaldıklarını belirten İbrahim Ö, yaralanan eşi ve çocuklarının tedavisinin sürdüğünü ifade ederek, "Polis de asker de sivil de ölmesin. Ölüme karşıyız" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?