banner15

Çin'de hava kirliliğinden 1 milyon kişi öldü

Küresel hava kirliliği ile ilgili son araştırmalarda 2012 yılında hava kirliliği kaynaklı hastalıklar sonucu Çin'de 1 milyondan fazla kişi hayatını kaybederken Türkiye'de bu sayı 32 bin olarak açıklandı

Çin'de hava kirliliğinden 1 milyon kişi öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), küresel hava kirliliği ile ilgili son araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Araştırmaya göre, 2012 yılında hava kirliliği kaynaklı hastalıklar sonucu Çin'de 1 milyon 32 bin 833 kişi hayatını kaybederken bu sayı Türkiye'de 32 bin 668 olarak açıklandı.

Ölüm sayısı ülke nüfusuna oranlandığında ise ilk sırası yüz binde 120 ile Ukrayna aldı. Hava kirliliğinden ölüm oranı sıfır çıkan ülkeler Solomon Adaları, Mikronezya, Kiribati, Brunei, Fiji, Avustralya ve İsveç olarak belirlendi.

Ölüm oranına göre Ukrayna'yı Bulgaristan, Belarus, Rusya ve Ermenistan izledi. Araştırma için 8 uluslararası kurumdan 16 bilim insanı çalıştı. Araştırmacılar, karada konuşlu kirlilik ölçen merkezler, modelleme ve uydu okumalarını değerlendirerek, 3 bin mevkiden veri topladı. Araştırmayı kaleme alan uluslararası ekibin başkanı olan uzman Gavin Shaddick, "Küresel olarak hava kirliliği kamu sağlığına büyük risk oluşturuyor ve kirlilik seviyeleri düşürülürse önemli sayıda hayat kurtarılabilir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2016, 11:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35