banner39

Çin'den ABD'ye kriz uyarısı

Çin Merkez Bankası Başkanı Zu:Gelişmekte olan ekonomilere sıcak para akışını engellemek için ABD sorumlu duruş sergilemeli

Genel 03.04.2012, 15:13 03.04.2012, 15:13
Çin'den ABD'ye kriz uyarısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin Merkez Bankası Başkanı Zu Siçuan, gelişmekte olan ekonomilere sıcak para akışını engellemek için parasal anlamda ABD'nin sorumlu bir duruş sergilemesi gerektiğini bildirdi.

Zu, Çin'de düzenlenen Boao Forumu'nda yaptığı konuşmada, bazı gelişmekte olan ekonomilerin sıcak para girişinden zarar görmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkati çekerek, ABD Merkez Bankası'nın (FED) adımlarının küresel ekonomi üzerindeki etkilerini düşünmesi gerektiğini vurguladı.

Finansal piyasalarda ABD'deki ekonomik faaliyetleri desteklemek için Fed'in yeni bir parasal genişlemeye gidebileceği belirtiliyor.

FED'in gevşek para politikasının, gelişmekte olan ekonomilere yüksek düzeyde nakit para girişine neden olduğu ve bu ülkelerde yüksek enflasyonu yol açtığı ifade ediliyor.

Çin'in, geçen yıl enflasyonla mücadelede bazı başarılar elde ettiği ancak yüksek petrol ve ham madde fiyatları nedeniyle enflasyonun yeniden yükselme riskinin tamamen ortadan kalkmadığına dikkat çekiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?