banner15

Çin'den ayakkabı ithalatı azaldı

TÜİK, Türkiye'nin Çin'den ithal ettiği ayakkabı miktarında azalma olduğunu açıkladı

Çin'den ayakkabı ithalatı azaldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'nin Çin'den yaptığı ayakkabı ithalatı, bu yılın ocak-mart döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 azalarak 170 milyon dolardan 122,4 milyon dolara geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, toplam ayakkabı ithalatı söz konusu dönemde yüzde 20 gerileyerek, 244 milyon dolara düştü.

En fazla ithalat 122,4 milyon dolarla Çin'den yapıldı. Geçen yılın ağustos ayında bu ülkeden yapılan ithalatta gümrük vergilerinin artırılması dış alımın gerilemesinde etkili oldu. Buna göre, Çin'den yapılan ithalat 2014 yılının ilk çeyreğine göre yüzde 28 gerileme gösterdi.

Ayakkabı ithalatındaki düşüşü değerlendiren Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin, Türkiye'nin üretim konusunda Avrupa'da ilk sırada yer aldığını belirterek, "Yıllık 500 milyon çift üretim kapasitesine sahibiz. Yılın 4 ayında 13 yıl aranın ardından ihracat ,ithalatı geçti. Önümüzdeki dönemde kendi sektörümüzle ilgili dış ticaret açığını kapatacağız ve cari açığın düşmesine olumlu katkıda bulunacağız" dedi.

Türkiye'nin önemli pazarları olan Rusya ve Ukrayna'da yaşanan sıkıntılar nedeniyle ihracatta küçük çaplı bir düşüş yaşandığını dile getiren Çetin, buna karşın Rusya'nın dibi gördüğünü ve bundan sonraki süreçte bu ülkenin ekonomisinde toparlanma beklediklerini söyledi.

Bu yüzden bu yılın 3 çeyreğinden itibaren ihracat konusunda olumlu gelişmeler beklediklerini anlatan Çetin, "Sektör olarak önümüzdeki 5 yıllık dönem içinde 90 bin ek istihdam ve yüzde 30 büyüme tahmin ediyoruz. Bütün bu gelişmelerin yanında sektörün 2023 ihracat hedefi olan 2 milyar doları, 2,5 milyar dolara yükselttik" diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2015, 13:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35