banner39

Çin'den Latin Amerika'ya kredi musluğu

Çin, Latin Amerika ve Karayiplere yapılan dış yatırımda ilk konumdaki ülke. Pekin, petrol ve demir cevheri gibi bölgenin doğal kaynaklarına ilgi duyuyor

Genel 20.03.2012, 13:53 20.03.2012, 15:38
Çin'den Latin Amerika'ya kredi musluğu

Latin Amerika ve Karayip ülkelerine sağlanan kalkınma fonlarının ana kaynağı olan Inter-American Development Bank (IDB) ve Çin hükümeti, Latin Amerika'ya yönelik 1 milyar dolarlık yeni bir fon açıkladı.

IDB ve Çin'in devlet kontrolündeki Export-Import Bank of China (Çin İthalat-İhracat Bankası) fonun 300 milyon dolarlık bölümünü aralarında eşit paylaşarak karşılayacak. Geri kalan miktarın ise piyasadan temin edileceği açıklandı.

Çin'in bölge ekonomilerine daha fazla yatırım yapmak istediği biliniyor. Birleşmiş Milletler'e bağlı Latin Amerika ve Karayipler Ekonomik Komisyonu (ECLAC), bölgeye 2010 yılında gelen dış yatırımın yüzde 40 artarak 113 milyar dolara ulaştığını söylüyor.

Artan yatırımın neredeyse yüzde 9'unu sağlayan Çin, en başta geliyor.

Inter-American Dialogue tarafından geçen ay yayımlanan bir rapora göre Çin'in devlet elindeki bankaları 2005 ile 2010 yılları arasında Latin Amerika'ya 75 milyar dolar tutarında kredi sağladı.

Pekin hükümeti, hızla büyüyen ekonomisinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için Latin Amerika ve Karayiplerin petrol ve demir cevheri gibi zengin doğal kaynaklarına ilgi duyuyor.

Aynı zamanda Çin, sağladığı krediyi belirli koşullara bağlayarak, kendi ihracat sektörünü daha canlandırmayı umuyor.

Inter-American Dialogue raporuna göre hemen hemen bütün kredi anlaşmalarında borç alan Latin Amerika ülkesinden altyapı projelerinde Çin'in inşaat, telekomünikasyon ve petrol ürünlerini satın alarak kullanması isteniyor.

Kaynak: BBC

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?