banner39

Çipli kimlikleri 'yerli' üretecek

Ana müteahhit olarak Gate Elektronik'in yer aldığı projede kartın üretimini E-Kart ve Plaskart gerçekleştirecek.

Genel 21.05.2012, 12:09 21.05.2012, 12:09
Çipli kimlikleri 'yerli' üretecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cari açığı önlemek için bir yandan ithal ikamesi politikalara ağırlık verilirken, bir yandan da son dönemde çıkılan ihalelerde yerli firma şartı aranıyor.

Buna en güzel örnek yaklaşık 500 milyon dolarlık büyüklüğe sahip olan 'Akıllı Kimlik Kartı' projesi. Ana müteahhit olarak Gate Elektronik'in aldığı bu projede kartın üretimini E-Kart ve Plaskart gerçekleştirecek.

İlk defa böylesine önemli bir projede, devletin A'dan Z'ye yerli firmalarca bu işin başarılabileceğine inandığına dikkat çeken E-Kart Genel Müdürü Enver İrdem, 'Türkiye'de genelde yabancı hayranlığı var. İsminiz Hans olmayınca genelde söyledikleriniz dikkate alınmazdı ama ilk defa böylesine büyük bir projede yerli firmaların bütün süreci başarıyla gerçekleştirebileceğine inandı. Kartın üretiminden teknolojisine kadar her şey yerli olacak. Çipli kimliklerde kullanılacak teknoloji tamamen TÜBİTAK'a ait olacak' dedi.

KKTC'nin de kimlik kartlarının değiştirdiğini ve yine Tübitak, Ekart ve Plaskart tarafından üretileceğini belirten Erdem, Akşam gazetesine, 'Eskiden kartlar yurtdışından ithal edilirdi. Şirket olarak bugüne kadar 470 milyon adet kart üretimiyle ülke ekonomisine son 10 yılda 1 milyar euroluk döviz tasarrufu sağladık' diye konuştu.

Kimlik kartının maliyeti 2.5-3 euro

"İhale sadece kart ihalesi olarak çıkmadı. Nüfus müdürlüklerindeki altyapısı, bilgisayar sistemleri, parmak izi okuma cihazları gibi büyük bir proje. Ana müteahhit olarak Gate Elektronik işi aldı. Şartnamede de şunu diyor: Kartı yapacak firmanın Visa, Mastercard, ISO 9001, 14001, 27001 sertifikaları olması lazım. Ve yerli olacak. Bunu karşılayan iki firma var: E-kart ve Plaskart. 3 yılda 75 milyon kart verilecek. Bu yılda 25 milyon kimlik kartı üretilerek sahiplerine kavuşacak demek. Kartın üretim maliyeti adet başına 2.5-3 euro civarında. Yani altyapısı ve tüm bileşenleriyle 400-500 milyon dolarlık büyük bir proje. Kimlik kartları yıl sonundan itibaren değişecek."

'Hayalet resim' olacak

"Görünür ve görünmez güvenlik özellikleri var. Özel aletlerle bakıldığında görünen güvenlik önlemleri var. Her kartta bir çip ve çipin içinde elektronik imzanız, parmak izi ve el ayazı izi bulunacak. Normal fotoğrafın dışında en sol köşede hayalet resim olacak. Bütün yazılar lazerle kartın tüm katmanlarına birden yakılıyor. İstediğiniz kadar kazıyın, yazıyı değiştiremiyorsunuz."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?