'Çip'li plaka dönemi

İçişleri Bakanı Muammer Güler, tüm araçların ön ve arka plakalarının çipli modellerle değişeceğini açıkladı. Yeni plakalardaki çipler, Hızlı Geçiş Sistemi ile benzer teknolojiyi içeren Araç Kimliklendirme Sistemi'ni kullanacak.

'Çip'li plaka dönemi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini cevapayan İçişleri Bakanı Muammer Güler, araç plakası ile cam etiketine yerleştirilmesi planlanan çiplerde sadece güvenlik seri numarası ile plaka bilgisinin yer alacağını, kişisel bilgileri içermeyeceğini belirtti.

Kısa adı AKSİS olan Araç Kimliklendirme Sistemi'nin gelişmiş ülke örneklerinde olduğu gibi trafik kural ihlallerinin en çok yapıldığı güzergah ve noktalara kurulacağını vurgulayan Muammer Güler, çalıntı araç ve benzeri adli olayların takibinin daha kolay olacağını belirti.

İçişleri Bakanı Güler, sistemin maliyeti konusunda bilgi vermedi. Projeyle 17 milyon 350 bin aracın plakası değiştirilecek.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2013, 07:51
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tunay Demirtaş
Tunay Demirtaş - 8 yıl Önce

Bu proje Dr.Tunay Demirtaş'ın aittir.2007 yılında yayınlanan pozitif depremler 1 isimli kaynak paketleri kitabinde yer almıştır.(ISBN:978-975-01791-0-5)proje Ankara 32.noterliği tarafından 12101 yevmiye numarası ile kayıt altına alınmıştır.Kamu oyuna duyrulur.

banner39