Cizre'de PKK'nın bomba deposu bulundu

PKK'ya yönelik operasyonun sürdüğü Şırnak'ın Cizre ilçesinde teröristlerin imalathane ve bomba deposu olarak kullandığı hücre evi ortaya çıkarıldı.

Cizre'de PKK'nın bomba deposu bulundu

"Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demirci Operasyonu"na katılan güvenlik güçleri, Sur ve Cudi mahallelerinde terör örgütü mensuplarıyla sık sık sıcak temas sağlıyor.

Jandarma özel harekat timleri, Cudi Mahallesi'nde militanların imalathane ve bomba deposu olarak kullandığı hücre evini ortaya çıkardı.

Evde gerçekleştirilen aramada bomba imalatında kullanılan yaklaşık 5 ton amonyum nitrat ile çok sayıda el yapımı patlayıcı bulundu.

PKK'lı militanların, amonyum nitratı eleklerden geçirerek mazotla yıkadıkları, etkisini arttırmak için de mutfak ve klima gazı tüpleri ile çelik tencerelere koydukları tespit edildi. Patlayıcıların fünyeleri takılı, infilak ettirilmeye hazır halde olduğu belirlendi.

Ayrıca, gizli bölmelere saklanmış çok sayıda uzun namlulu silahın yanı sıra "keskin nişancı silahı" olarak bilinen kanaslar, mermiler ve hücum yelekleri bulundu.

İLÇEDE 367 BARİKAT KALDIRILDI

Bu arada, ilçede militanlar tarafından kurulan 367 barikat kaldırıldı, 94 hendek kapatıldı.

Güvenlik güçlerinin, örgüt mensuplarınca yerleştirilen el yapımı patlayıcıların tespiti ve etkisiz hale getirilmesine yönelik çalışmaları sürüyor.

Operasyonda 681 el yapımı patlayıcı imha edildi. Cudi Mahallesi'nde yola döşenen el yapımı patlayıcı, jandarma özel harekat timlerince fünyeyle etkisiz hale getirildi.

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2016, 08:57
banner53
YORUM EKLE

banner39